Kiedy powstał Internet? Historia internetu

Historia internetu

Niektórzy nie wyobrażają sobie życie bez Internetu. Korzystają z niego zarówno dzieci, jak i osoby starsze. Jeśli zapytalibyście się komuś kiedy powstał Internet? To niewiele osób potrafiłoby odpowiedzieć na to pytanie. Osoby starsze pamiętają czasy kiedy Internet nie był tak powszechny i popularny jak dzisiaj. Natomiast dla osób młodszych Internet istnieje od zawsze. Tak naprawdę ogólnoświatowa sieć komputerowa jest stosunkowo młoda i ma jedynie kilkadziesiąt lat. Kiedy i od czego się to wszystko zaczęło? Już spieszymy z odpowiedzią.

Internet nie powstał z dnia na dzień – w którym roku powstał internet?

To chyba oczywiste, że Internet w takiej formie jaki jest obecny dzisiaj nie powstał z dnia na dzień. Nie wymyśliła go i nie zrealizowała jedna osoba. Jednakże za twórcę koncepcji Internetu uznaje się Paula Barana. Wszystko zaczęło się od amerykańskiego informatyka polskiego pochodzenia. To on w roku 1962 na zlecenie Amerykańskich Sił Zbrojnych, które przewidywały, że może dojść do wybuchu III wojny światowej, zajął się przygotowaniem projektu sieci cyfrowej umożliwiającej transmisję danych.

Początek i historia internetu

Według oficjalnych danych za początek Internetu uznaje się datę 29 października 1969 roku. To właśnie wtedy na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles zainstalowano i uruchomiono pierwsze węzły sieci ARPANET. Wówczas również przeprowadzona została pierwsza transmisja danych pomiędzy Uniwersytetem Kalifornijskim w Los Angeles a ośrodkiem Stanford Research Institute. Co prawda projekt ten różnił się w znacznym stopniu od sieci, którą znamy dzisiaj, jednak takie były jej początki. Kiedy w roku 1966 Paul Baran zadeklarował, że chce aby ludzie w roku 2000 mogli dokonywać zakupów za pośrednictwem sieci, wielu ludzi w to nie wierzyło i uważało za szaleństwo.

Przesłanie pierwszych danych – przełom

Prawdziwym przełomem w rozwoju Internetu nie da się ukryć, że było przesłanie pierwszych danych. Pierwsze dane wysłano z Uniwersytetu kalifornijskiego z komputera SDS Sigma 7, odbiorcą był Ośrodek Badawczy Stanford model komputera SDS 940. Pierwszym wysłanym słowem było słowo: LOGIN. Od tego wszystko się zaczęło, nastąpił rozwój wymiany danych na skalę lokalną oraz globalną. Podczas pierwszej operacji niestety doszło do zawieszenia się sieci, w efekcie czego na początku odebrano jedynie LO, a dopiero po godzinie odebrana została druga część GIN.

Stopniowy rozwój i wzrost popularności internetu

Po pierwszych operacjach Internet zaczął się stopniowo coraz bardziej rozwijać. W roku 1970 udało się połączyć ze sobą ośrodki badawcze znajdujące się na wschodzie i zachodzie wybrzeża USA. Do roku 1981 ARPANET posiadał ponad 213 hostów, które znajdowały się nie tylko w Stanach. Powoli do sieci zaczęły się przyłączać nowe obszary m.in. instytut NORSAR w Norwegii, Londyn oraz inne kraje związane z NATO. W roku 1983 utworzono system DNS, jako standardy przyjęte zostały protokoły TCP/IP. To właśnie od tego momentu zaczęła funkcjonować nazwa „Internet”.

Od roku 1989 z sieci mogły korzystać już uczelnie wyższe i organizacje naukowe. Niedługo po nich z sieci mogły korzystać także inne firmy i instytucje. Do roku 1991 był całkowity zakaz wykorzystywania sieci do celów komercyjnych. Zakaz ten został wydany przez amerykańską agencję rządową National Science Foundation. Dopiero pod koniec lat 90-tych z Internetu na masową skalę mogli korzystać użytkownicy indywidualni .

Początki i rozwój internetu w Polsce!

W Polsce Internet pojawił się w roku 1990. Dokładnie 26 września 1990 roku uruchomiono pierwsze internetowe łącze analogowe. Natomiast 19 listopada 1990 roku Instytutowi Fizyki Jądrowej w Krakowie został przyznany numer IP. 21 listopada 1990 roku przez wspomniany Instytut został odebrany pierwszy e-mail, którego nadawcą był Międzynarodowy Ośrodek Badań Jądrowych w Genewie. To właśnie w latach 90. XX wieku powstała pierwsza wyszukiwarka internetowa. Niedługo po tym Lary Page i Sergey Brin postanowili stworzyć wyszukiwarkę, która potrafiłaby indeksować strony według ich jakości. Idea ta bardzo szybko się rozwija, dzięki czemu w roku 1998 powstało Google.

Wraz z nowym wiekiem przed Internetem pojawiło się wiele nowych możliwości. Na popularności zaczęły zyskiwać różne formy rozrywki. Możliwe stało się oglądanie filmów online na początku za pośrednictwem YouTube (rok 2005, w Polsce rok 2007). Popularne stały się media społecznościowe, ludzie coraz częściej i chętniej dokonywali zakupów przez Internet, a także decydowali się na podejmowanie pracy w formie zdalnej. Kiedyś w jednym domu stał co najwyżej jeden komputer na chwilę obecną każda osoba ma własne urządzenie.

Świat bez Internetu chyba nie mógłby już istnieć. Ludzie nie potrafili by bez niego funkcjonować. A Wy wyobrażacie sobie jakby wyglądał świat, gdyby nie było Internetu?

5/5 - (głosów: 1)

Bartosz

Twórca i administrator portalu Ktosiek.pl. Zapalony webmaster z licznymi stronami na swoim koncie. Jego życie dzielą dwie pasje, tworzenie stron, SEO, marketing oraz siłownia i street workout. W wolnych chwilach entuzjasta seriali o gangsterach i ekstremalnych wycieczek rowerowych. Człowiek, który swoją wiedzę i szybkość jej przyjmowana przekłada na treści na portalu. Pełen zaangażowania i realizmu z bezpieczną dawką marzyciela.

Więcej z kategorii:

Masz pytania?


Masz jakieś pytania odnoszące się do przygotowanego poradnika? Masz problem? Potrzebujesz naszej pomocy lub wskazówki? Skorzystaj z dostępnych z opcji kontaktu z naszą redakcją: napisz do nas w komentarzu, korzystając z formularza poniżej, gdzie możesz uzyskać pomoc od innych użytkowników lub jednego z naszych redaktorów, lub wyślij do nas wiadomość!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.