Najlepsze bezpłatne edytory kodu/tekstu dla programistów

bezpłatne edytory tekstu dla programistów

Edytor kodu przeznaczony dla programisty lub webmastera jest niczym innym jak edytorem tekstu podobnym do notatnika. Z reguły wszystkie edytory dla programistów są znacznie  bardziej zaawansowane, posiadają wiele przydatnych funkcji podczas tworzenia stron. Sprawiają, że ​​edytowanie kodów, takich jak HTML, CSS, PHP itd. jest znacznie prostsze i szybsze. Edytor kodu wyświetla składnie kodu w osobnym kolorze, aby dłuższa praca przy tworzeniu kodu i jego edycji była łatwiejsza. Poniżej wymieniłem kilka bardzo dobrych i darmowych edytorów kodu: (wszystkie obsługują platformę Windows (XP / Vista / Windows7/ oraz Windows 8 i 10).

Lista najlepszych 5 darmowych edytorów dla programistów przeznaczonych na system Windows.

 

Notepad ++

Notepad ++

Notepad ++ jest całkowicie darmowym edytorem kodu źródłowego, który obsługuje kilka języków. Pracuje w środowisku MS Windows, jego stosowanie jest regulowane przez licencje GPL.

Oparty na komponencie edytora Scintilla , Notepad ++ jest napisany w C ++ i korzysta tylko z Win32 API i STL, który zapewnia szybszą pracę i mniejszy rozmiar programu.

Program obsługuje następujące języki: C, C++, Java, C#, XML, HTML, PHP, javascript, RC resource file, makefile, ASCII pliki art (rozszerzenia .nfo , screenshot1, screenshot2), doxygen, pliki INI, pliki BATCH, ASP, VB/VBS źródła plików, SQL, Objective-C, CSS, Pascal, Perl, Python, Lua, TCL, Assembler, Ruby, Lisp, Scheme, Properties, Diff, Smalltalk, Postscript i VHDL.

Brackets

Brackets – darmowy edytor tekstu

Brackets to naszym zdaniem jeden z lepszych edytorów kodu przeznaczony dla programistów oraz twórców stron internetowych. Edytor został stworzony przez firmę Adobe, został udostępniony na zasadach open source – całkowicie bezpłatnie. Aplikacja dostępna jest za darmo na wszystkie platformy systemowe Windows, Linux oraz Mac OS. Na plus zasługuję nowoczesny wygląd, prosty interfejs oraz szybkość działania. Dodatkowo aplikacja posiada wiele rozszerzeń oraz wtyczek, dzięki którym dostosujemy sobie edytor jeszcze bardziej do naszych potrzeba i oczekiwań. Program oferuję wiele przydatnych funkcji, takie jak kolorowanie składni, podpowiadanie kodu, czy automatyczne domykanie nawiasów. Bracket dostępny jest w polskiej wersji językowej.

Komodo Edit

Komodo Edit

Komodo Edit jest bezpłatnym edytorem tekstu dla dynamicznych języków programowania. Został on wprowadzony w styczniu 2007 roku w celu uzupełnienia oferty handlowej Komodo IDE. Wraz z wydaniem wersji 4.3, Komodo Edit jest zbudowany na projekcie Open Komodo.

Komodo Edit używa bazę kodu Mozilla i Scintilla, ponieważ mają wiele funkcji i obsługują te same języki (w tym Python, Perl , PHP , Ruby , Tcl , SQL , Smarty , CSS , HTML i XML ) i platform komputerowych ( Linux , Mac OS X , i systemu Windows ). Na plus zasługuję możliwość podglądu napisanego kodu w przeglądarce internetowej. Ostatnia aktualizacja aplikacji odbyła się 9 stycznia 2019 roku.

PSPad

editor PSPad

PSPad to darmowy edytor dla programistów przeznaczony na system operacyjnych Microsoft Windows. Edyt posiada bogate funkcje, w tym sprawdzanie pisowni i formatowania. PSPad jest gotowy do pracy natychmiast, bez konieczności dostosowywania. Edytor obsługuje wiele typów plików i języków, z podświetlaniem składni. Zintegrowany edytor heksadecymalny, obsługa projektu, klient FTP, Macro Recorder, File Search / Replace, Code Explorer, kod strony… to tylko niektóre z wielu cech, które PSPad oferuje.

RJ TextEd

edytor kodu Rj Texted

RJ TextEd jest w pełni funkcjonalnym edytorem tekstu i kodu źródłowego z obsługą Unicode. Jest to również bardzo dobry edytor internetowy (PHP, ASP, JavaScript, HTML i CSS). Funkcjonalność wykracza poza pliki tekstowe i zawiera wsparcie dla edycji CSS / HTML z wbudowanym podglądem CSS / HTML, sprawdzaniem pisowni, automatycznym uzupełnianiem, automatyczną walidację HTML, dodatkowe szablony oraz wiele innych przydatnych funkcji dla programistów. Program posiada między innymi porównywanie plików, tester wyrażeń, jak również generator Lorem Ipsum, oraz wbudowanego klienta FTP, aby przesłać pliki na serwer.

 

Podzielcie się w komentarzach swoją opinią na temat darmowych edytorów kodu dla programistów oraz dajcie z jakich wy korzystacie podczas swojej pracy.

Oceń ten post!

Bartosz

Twórca i administrator portalu Ktosiek.pl. Zapalony webmaster z licznymi stronami na swoim koncie. Jego życie dzielą dwie pasje, tworzenie stron, SEO, marketing oraz siłownia i street workout. W wolnych chwilach entuzjasta seriali o gangsterach i ekstremalnych wycieczek rowerowych. Człowiek, który swoją wiedzę i szybkość jej przyjmowana przekłada na treści na portalu. Pełen zaangażowania i realizmu z bezpieczną dawką marzyciela.

Więcej z kategorii:

Masz pytania?


Masz jakieś pytania odnoszące się do przygotowanego poradnika? Masz problem? Potrzebujesz naszej pomocy lub wskazówki? Skorzystaj z dostępnych z opcji kontaktu z naszą redakcją: napisz do nas w komentarzu, korzystając z formularza poniżej, gdzie możesz uzyskać pomoc od innych użytkowników lub jednego z naszych redaktorów, lub wyślij do nas wiadomość!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Komentarzy (1)

  1. Kiedyś korzystałem Notepad++, aktualnie najlepszym wyborem jest Brackets. Trzeba pamiętać, aby dodać kilka rozszerzeń ułatwiających codzienną pracę z kodem.