Nieprzyjemny zapach z ust – jak się pozbyć halitozy?

Nieprzyjemny zapach z ust

Jeśli kiedykolwiek spotkałaś się z tym, że podczas rozmowy Twój rozmówca zachowuje dystans, albo oddala się od Ciebie. To warto się zastanowić nad przyczyną takiego zachowania. Może dochodzi do tego z powodu nieprzyjemnego zapachu z Twoich ust. Sytuacja taka jest bardzo kłopotliwa i niekomfortowa dla obu stron. Nieprzyjemny zapach z ust może zrujnować nie jedno spotkanie, a przede wszystkim burzy pewność siebie.
Jeśli pomimo mycia zębów nieprzyjemny zapach z usta nie znika, to warto się zastanowić czy przypadłość ta nie ma podłoża chorobowego. Sprawdźmy jakie są przyczyny nieprzyjemnego zapachu z ust i jak można z tym walczyć.

Czym jest halitoza?

Halitoza jest niczym innym jak po prostu nieprzyjemnym zapachem z ust. Bardzo częstymi przyczynami halitozy są problemy w obrębie jamy ustnej. Problemy te prawie w 90% przypadków odpowiadają właśnie za nieprzyjemny zapach z ust.

Przeczytaj także: Jak pozbyć się zapachu czosnku z ust? 

Nieprzyjemny zapach z ust – przyczyny!

Istnieje wiele przyczyn odpowiedzialnych za nieprzyjemny zapach z ust, zalicza się do nich:

  • nieprawidłową higienę jamy ustnej – zaniedbane zęby, nieprawidłowe mycie zębów i języka po jedzeniu, albo brak szczotkowania to jedna z najczęstszych przyczyn nieświeżego oddechu; zapominanie o myciu zębów sprawia, że między zębami gromadzą się resztki jedzenia stanowiące doskonałe miejsce do rozwoju bakterii i procesów gnilnych, a także pojawienia się infekcji, próchnicy i stanów zapalnych dziąseł; produktami metabolizmu bakterii są lotne związki siarki, które mają bardzo nieprzyjemny zapach;
  • infekcje, stany zapalne, bardzo często za nieprzyjemny oddech odpowiedzialne są infekcje migdałków, gardła itp.; nieświeży oddech może być wywołany przez różne stany chorobowe, w których dochodzi do ograniczenia pracy ślinianek i zmniejszenia wydzielania śliny; refluks żołądka też może przyczyniać się do nieprzyjemnego zapachu z ust;
  • nieprawidłowe nawyki, u palaczy występuje dość specyficzny i zarazem niezbyt przyjemny oddech, jest on tym groszy im mniej palacz dba o higienę jamy ustnej i odświeżanie oddechu po papierosie; objadanie się na noc z całą pewnością nie jest niczym dobrym, gdyż również może doprowadzić do tego, że po wstaniu będziemy mieć bardzo nieprzyjemny oddech; jedzenie zalegające w żołądku sprzyja namnażaniu się bakterii;
  • silny stres, sprawia że hamowane jest wydzielanie się śliny, a co za tym idzie pojawia się uczucie zasychania w ustach i nieprzyjemny zapach.

Jak się pozbyć nieprzyjemnego zapachu z ust?

W pierwszej kolejności należy ustalić przyczynę nieprzyjemnego zapachu i starać się ją wyeliminować. Jeżeli nieprzyjemny oddech z ust utrzymuje się przez dłuższy czas warto udać się do lekarza. Jednak zanim to zrobisz spróbuj zastosować się do poniższych porad:

  • myj zęby po każdym posiłku;
  • pamiętaj o czyszczeniu języka;
  • stosuj nici dentystyczne;
  • stosuj płyny do jamy ustnej;
  • żuj gumy wyłącznie bez cukru;
  • pamiętaj o piciu dużej ilości wody, dzięki temu poprawisz pracę ślinianek;
  • stosuj tabletki do ssania zawierające cynk, gdyż wchodzi on w reakcję z lotnymi związkami siarki, dzięki czemu znika nieprzyjemny zapach;
  • po posiłku możesz żuć goździki, anyż, cynamon, natkę pietruszki, koperek, bazylię, mięte – pomogą one w usunięciu nieprzyjemnego zapachu z ust;
  • warto płukać usta naparem z rumianku, albo szałwii, zioła te posiadają właściwości odkażające i antybakteryjne;
  • pij koktajle owocowe, pamiętając o tym, żeby ich bazą były: pietruszka, marchew, mango, albo brzoskwinia;
  • pamiętaj o piciu zielonej herbaty – zielona herbata zapobiega powstawaniu bakterii w jamie ustnej;
  • nie objadaj się na noc; ogranicz spożywanie cebuli, serów, salami, alkoholu, kawy itp.;
  • nie pal papierosów;
  • pamiętaj o regularnym spożywaniu posiłków, zbyt długie przerwy wzmagają nieprzyjemny oddech;
  • stosuj aerozole i tabletki dostępne bez recepty pomagają one w pozbyciu się nieprzyjemnego zapachu z ust.

Zajady – co to takiego, jakie są przyczyny powstawania i jak je leczyć?

Jak sprawdzić swój zapach z ust – test

Bardzo szybko można wyczuć, że od naszego rozmówcy z ust dobiega nieprzyjemny zapach. Jednak trudno jest nam zauważyć, że to z naszych ust wydobywa się nieprzyjemny zapach. Podpowiemy Wam jaki można przeprowadzić test, aby się o tym przekonać:

  1. mniej więcej 2-3 godziny po spożyciu posiłku trzeba wysunąć język najmocniej jak się da i jego tylną część potrzeć palcem z gazikiem i po chwili powąchać gazik;
  2. całkowicie suchą szczoteczką należy wyszorować zęby, jak przy normalnym myciu i następnie powąchać szczoteczkę;
  3. można również użyć nici dentystycznej, wystarczy nitkować przestrzenie między zębami i po kilkunastu sekundach powąchać nić dentystyczną;
  4. poliż nadgarstek i odczekaj 5 minut, po tym czasie powąchaj polizane miejsce, jeśli poczujesz kwaśny zapach to znaczy, że z Twoim oddechem jest coś nie tak.

Poza domowymi sposobami istnieją oczywiście bardziej specjalistyczne metody. Posłuży do tego np. halimetr, budową przypominający alkomat, który zmierzy stężenie wszystkich lotnych związków siarki w wydychanym powietrzu. Za bardzo precyzyjne badanie uważa się chromatografię gazową, dzięki której można ocenić skład i dokładne stężenie związków znajdujących się w wydychanym powietrzu.

Halitoza, czyli nieprzyjemny zapach z ust jest przypadłością o której możemy nawet nie wiedzieć. Dlatego też zachęcamy do sprawdzenia Waszego oddechu za pomocą jednego z powyższych testów. Będziecie mieć wówczas pewność, czy problem halitozy was dotyczy czy nie. Jeśli jednak test wyjdzie pozytywnie będziecie mogli szybko poszukać przyczyny nieświeżego oddechu i ją wyeliminować.

Oceń ten post!

Bartosz

Twórca i administrator portalu Ktosiek.pl. Zapalony webmaster z licznymi stronami na swoim koncie. Jego życie dzielą dwie pasje, tworzenie stron, SEO, marketing oraz siłownia i street workout. W wolnych chwilach entuzjasta seriali o gangsterach i ekstremalnych wycieczek rowerowych. Człowiek, który swoją wiedzę i szybkość jej przyjmowana przekłada na treści na portalu. Pełen zaangażowania i realizmu z bezpieczną dawką marzyciela.

Więcej z kategorii:

Masz pytania?


Masz jakieś pytania odnoszące się do przygotowanego poradnika? Masz problem? Potrzebujesz naszej pomocy lub wskazówki? Skorzystaj z dostępnych z opcji kontaktu z naszą redakcją: napisz do nas w komentarzu, korzystając z formularza poniżej, gdzie możesz uzyskać pomoc od innych użytkowników lub jednego z naszych redaktorów, lub wyślij do nas wiadomość!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.