Od kiedy zakaz handlu w niedzielę?

od kiedy zakaz handlu w niedzielę

Nadszedł rok 2018 a z nim nowe ustawy, zakazy i nakazy. W niedzielę 24 listopada 2017 roku została przegłosowana ustawa o zakazie handlu w niedzielę.

Na ten moment wiadomo, że przez rok 2018 sklepy czynne będą w dwie niedziele w miesiącu. W 2019 zostanie nam jedna niedziela na zakupy a od roku 2020 każda niedziela będzie wolna od handlu z wyjątkiem siedmiu w roku – trzy przedświąteczne oraz w ostatnie niedziele przypadające w styczniu, kwietniu, czerwcu i sierpniu, czyli wtedy gdy sklepy organizują wyprzedaże.. Jednakże PIS zapowiada poprawki do tej ustawy, dlatego usiądźmy i czekajmy cierpliwie na nowe wydarzenia w tym temacie.

Od kiedy zakaz handlu w niedzielę?

Ustawa wchodzi w życie 1 marca 2018. Na ten rok przewidzianych jest 39 niedziel, w których sklepy będą nieczynne. Niedziele handlowe w miesiącu to pierwsza i ostatnia. Pierwsza niedziela wolna od handlu będzie 11 marca.

Lista niedziel wolnych od handlu w 2018 roku

  • 11 marca, 18 marca
  • 1 kwietnia (Wielka Niedziela), 8 kwietnia, 15 kwietnia, 22 kwietnia
  • 13 maja, 20 maja (Zielone Świątki)
  • 10 czerwca, 17 czerwca
  • 8 lipca, 15 lipca, 22 lipca
  • 12 sierpnia, 19 sierpnia
  • 9 września, 16 września, 23 września
  • 14 października, 21 października
  • 11 listopada (Święto Niepodległości), 18 listopada
  • 9 grudnia

Nie wszystkie sklepy jednak mają całkowity zakaz, są wyjątki takie jak sklepy na dworcach kolejowych i lotniskach oraz piekarnie, cukiernie i lodziarnie. Zakaz nie będzie także dotyczył np. giełd rolniczych. Dozwolony będzie też handel internetowy.
Będzie również możliwe otworzenie sklepu, kiedy za ladą będzie stał sam właściciel. Otwarte będą również punkty gastronomiczne oraz stacje benzynowe.

Czy supermarkety będą otwarte w niedziele?

A co z Lidlem czy Biedronką, która również sprzedaje pieczywo? Właśnie ze względu na ten rodzaj działalności również będą otwarte, z ograniczeniami, które jeszcze nie są do końca znane. Ustawa ciągle przewiduje poprawki.

Już wiemy na pewno od kiedy zakaz handlu w niedzielę. Wiemy, w które niedziele będą galerie handlowe pękać w szwach od klientów.

Jakie Waszym zdaniem jest idealne rozwiązanie? Czy jest to dobry pomysł? Dajcie znać w komentarzach!

5/5 - (głosów: 1)

Eleonora

Co o mnie? Dziewczyna interesująca się światem. Uwielbiam nowinki, ciekawe historie, trochę humoru i miłości. Piszę tak, jak sama chciałabym przeczytać. O czym? Każdy temat jest dobry, wystarczy się zastanowić co on wniesie do naszego życia. Nie za wiele? No cóż, ale warto wiedzieć nawet coś nieistotnego.

Więcej z kategorii:

Masz pytania?


Masz jakieś pytania odnoszące się do przygotowanego poradnika? Masz problem? Potrzebujesz naszej pomocy lub wskazówki? Skorzystaj z dostępnych z opcji kontaktu z naszą redakcją: napisz do nas w komentarzu, korzystając z formularza poniżej, gdzie możesz uzyskać pomoc od innych użytkowników lub jednego z naszych redaktorów, lub wyślij do nas wiadomość!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.