
Zastanawiasz się na jakich zasadach wypłacane jest odszkodowanie dla rowerzysty po wypadku? Musisz wiedzieć, że kwestia zarówno wypłaty jak i wysokość odszkodowania każdorazowo determinowana jest okolicznościami zajścia konkretnej sytuacji. Jak pokazują statystyki, wypadki z udziałem rowerzystów najczęściej są powodowane przez kierowców samochodów, co oznacza, że w takim przypadku to właśnie właściciel pojazdu mechanicznego ponosi całkowitą odpowiedzialność na zasadzie ryzyka, wówczas szkoda jest likwidowana z obowiązkowego ubezpieczenia OC sprawcy wypadku. Sprawdźmy na czym polega uzyskanie odszkodowania dla rowerzysty.
Odszkodowanie dla rowerzysty jest bezpośrednio pobierane z polisy OC sprawcy, czyli od zakładu ubezpieczeń, jednakże jeśli stwierdzi się całkowitą winę rowerzysty, wówczas nie otrzyma on stosownego odszkodowania. Należy pamiętać, że aby uzyskać wypłatę odszkodowania po wypadku, należy udać się do lekarza, który dokona wywiadu wraz z dokładnym zbadaniem poszkodowanego rowerzysty. Badanie wykaże, czy w wyniku wypadku osoba poszkodowana odniosła jakiekolwiek obrażenia ciała. Bardzo często dochodzi do sytuacji, w których dolegliwości odczuwalne są dopiero po kilku godzinach od zdarzenia – w takim wypadku należy bezzwłocznie poinformować służby medyczne o zaistniałej sytuacji. Warto wiedzieć, że jak najszybciej sporządzona dokumentacja medyczna przyspieszy procedury związane z wypłatą odszkodowania.
Spis treści
Jakiej wysokości odszkodowanie przysługuje rowerzyście?
W zależności od odniesionych obrażeń ciała, a także tego czy osoba poszkodowana przyczyniła się do powstania szkody, sądy Polsce przyznają odszkodowanie w wysokości od kilku tysięcy do 1,2 mln złotych zadośćuczynienia. Ponadto osoba poszkodowana może liczyć także na świadczenie będące odszkodowaniem za koszty opieki, które powstały w okresie leczenie. Świadczenie to przysługuje także w sytuacji, w której poszkodowanym opiekowała się osoba, nie ponosząca z tego tytułu żadnych kosztów. Wysokość tego rodzaju odszkodowania to kwota od kilkuset do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych i jest uzależniona od wpływu poniesionych obrażeń na życie codzienne osoby poszkodowanej a także ilości czasu poświęconego na opiekę.
Jeżeli podczas choroby poszkodowany otrzymywał 80% wynagrodzenia, wówczas przysługują mu także inne świadczenia dotyczące kosztów leczenia oraz tzw. utracone dochody. w skrajnie ciężkich przypadkach istnieje możliwość wystąpienia do towarzystwa ubezpieczeniowego o ustalenie miesięcznej renty z tytułu zwiększonych potrzeb lub trwałej niezdolności do pracy. Wysokość tego rodzaju świadczenia może wynieść od kilkuset do kilkunastu tysięcy złotych. Potrącenie rowerzysty daje możliwość dochodzenia swoich praw do każdego z wyżej przedstawionego świadczenia. Warto pamiętać, że odszkodowanie dla rowerzysty po wypadku to także zwrot kosztów naprawy roweru oraz innych akcesoriów i gadżetów, które uległy uszkodzeniu na skutek wypadku.
Potrącenie rowerzysty – dochodzenie odszkodowania
Dochodzenie swoich praw w takim przypadku rozpoczyna się w postępowaniu karnym. Pamiętaj, że jeśli zależy Ci na jak najwyższym odszkodowaniu, powinieneś gromadzić dowody na wysokość poniesionej szkody. Oznacza to, że musisz udowodnić powstanie szkody a także jej wysokość. Jednakże nie musisz robić tego samodzielnie. Już dziś skorzystaj z pomocy profesjonalnej firmy, która pomoże w ustaleniu winnego, zajmie się wyliczeniem odszkodowania i analizą korespondencji. Odszkodowanie dla rowerzysty po wypadku z pomocą profesjonalistów może być o wiele wyższe. Przekonaj się sam!
Materiał zewnętrzny
Masz pytania?
Masz jakieś pytania odnoszące się do przygotowanego poradnika? Masz problem? Potrzebujesz naszej pomocy lub wskazówki? Skorzystaj z dostępnych z opcji kontaktu z naszą redakcją: napisz do nas w komentarzu, korzystając z formularza poniżej, gdzie możesz uzyskać pomoc od innych użytkowników lub jednego z naszych redaktorów, lub wyślij do nas wiadomość!