Paszport – jak i gdzie wyrobić? Jak przyspieszyć wyrobienie paszportu?

jak i gdzie wyrobić paszport

Coraz częściej wybieramy się w różne podróże, na wakacje, do pracy lub do rodziny. Aby wybrać się gdzieś dalej, poza granice naszego kraju musimy posiadać dokument potwierdzający naszą tożsamość. Jest to dowód osobisty lub paszport. Gdzie możemy pojechać bez paszportu już wiemy. Poza tymi państwami musimy mieć ważny paszport. Czasem Ważność paszportu musi obejmować kilka miesięcy od daty powrotu z danego państwa.

Gdzie możemy wyrobić paszport?

Wniosek na paszport możemy złożyć w dowolnym punkcie paszportowym. Jeżeli nie znamy miejsca takiego punktu, znajdziemy na stronie internetowej urzędu wojewódzkiego. Możemy też udać się bezpośrednio do urzędu wojewódzkiego, do biura paszportowego.

Jak wyrobić paszport? Jakie dokumenty są potrzebne?

Ze sobą zabieramy dowód osobisty oraz jedno kolorowe zdjęcie, które jest dostosowane dla tego typu dokumentów, o wymiarach 35 mm x 45 mm. W punkcie paszportowym otrzymujemy wniosek, który musimy wypełnić, dane kontaktowe potrzebne do odbioru dokumentu oraz dowód wpłaty. Wniosek możemy złożyć w dowolnym punkcie paszportowym w kraju. Paszport jest ważny przez okres 10 lat, po tym czasie należy wyrobić nowy paszport.

Ile kosztuje zrobienie paszportu?

Za dokument płacimy w urzędzie w kasie lub przelewem. W każdym punkcie paszportowym wywieszone są informacje na temat sposobu płatności. A ile kosztuje wyrobienie paszportu? Jeżeli nie obowiązują nas żadne zniżki za wyrobienie paszportu zapłacimy 140 zł. W przypadku osób ze zniżkami koszt będzie niższy o 50%, czyli 70 zł przysługuje to osobom, które:

  • są studentami lub uczniami z ważną legitymacją,
  • są emerytami lub rencistami,
  • są osobą niepełnosprawną,
  • utrzymuje małżonek, który jest emerytem, rencistą albo osobą niepełnosprawną,
  • przebywają w domu pomocy społecznej albo w zakładzie opiekuńczym,
  • dostają zasiłek stały z pomocy społecznej,
  • są kombatantami albo ofiarami represji wojennych i okresu powojennego,
  • są rodzicem albo małżonkiem rodzica w rodzinie wielodzietnej i mają ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny.

Jak długo trwa wyrobienie paszportu? Ile trzeba czekać na paszport?

Składając wniosek o wyrobienie nowego paszportu, każdy z nas zastanawia się ile trzeba czekać na wyrobienie paszportu. Standardowy czas, jaki przeznaczony jest na wyrobienie paszportu przez urząd to 30 dni od daty założenia wniosku. Z reguły proces ten trwa znacznie krócej, a o możliwości odebrania paszportu otrzymamy informacje na adres e-mail lub SMS-owo. Przy złożeniu wniosku urzędnik informuje nas, kiedy jest ostateczny termin otrzymania dokumentu. Jednakże udaje się go otrzymać wcześniej. Sytuacja nie jest tak kolorowa w okresie wakacyjnym, a także podczas ferii zimowych. Wyrobienie paszportu przez znacznie większą ilość złożonych wniosków może się wydłużyć. A co wtedy, kiedy nie mamy paszportu, a wyjazd odbędzie się szybciej niż za miesiąc? Jeśli obawiasz się, że nie zdążysz wyrobić paszportu przed wyjazdem alternatywą może okazać się złożenie wniosku o paszport tymczasowy.

Paszport tymczasowy

Paszport tymczasowy może okazać się dobrym rozwiązaniem dla osób, które potrzebuje paszport na tzw. chwilę. Nie planują częstych podróży, a sytuacja zmusiła ich do wyrobienia paszportu z powodu np. pogrzebu. Paszport tymczasowy wydawany jest maksymalnie do 14 dni, różni się on od normalnego paszportu terminem ważności, który jest na 12 miesięcy od daty wyrobienia.

Gdy ktoś pilnie potrzebuje paszportu z powodu np. pogrzebu kogoś z rodziny albo z nagłego przypadku związanego z działalnością zawodową, może złożyć wniosek o paszport tymczasowy. Jego wydanie następuje maksymalnie do 14 dni. Taki paszport ma jednak krótszy termin ważności, bo 12 miesięcy.

Od pewnego czasu dostępna jest strona internetowa obywatel.gov.pl dokładnie tutaj, gdzie w szybki sposób możemy sprawdzić wiele istotnych rzeczy. Na tej stronie sprawdzisz także, czy paszport jest już gotowy do odebrania w urzędzie. Usługa jest bezpłatna, wystarczy wpisać numer sprawy, który widnieje na potwierdzeniu złożenia wniosku o paszport. Pamiętaj, że paszport musisz odebrać osobiście.

Jak przyspieszyć wyrobienie paszportu?

Możemy złożyć wniosek o przyspieszenie wyrobu dokumentu. Taki wniosek otrzymamy na miejscu w punkcie paszportowym. Jednak nie jest to takie łatwe, na jakie wygląda.

W podaniu o przyspieszenie wydania paszportu należy uwzględnić przede wszystkim datę i miejsce złożenia wniosku, prośbę o wydanie paszportu na dzień – sami ustalamy datę oraz miejsce odbioru paszportu. Do podania należy dodać także odpowiednie uzasadnienie podania zaczynając od zwracam się z prośbą o przyspieszenie wydania paszportu. Od uzasadnienia zależy, czy nasze podanie i wniosek zostanie pozytywnie rozpatrzone.

Wniosek o przyspieszenie wydania paszportu 2020

Wniosek o przyspieszenie wydania paszportu – pobierz

Decyzje podejmuje Kierownik Biura Paszportowego. Do złożonego wniosku potrzebujemy załączników, które potwierdzają wiarygodność naszego wyjazdu. Niestety, wyjazd wakacyjny nie jest powodem przyśpieszającym wyrobienie paszportu.

5/5 - (głosów: 1)

Darmowy wzór do pobrania:


Eleonora

Co o mnie? Dziewczyna interesująca się światem. Uwielbiam nowinki, ciekawe historie, trochę humoru i miłości. Piszę tak, jak sama chciałabym przeczytać. O czym? Każdy temat jest dobry, wystarczy się zastanowić co on wniesie do naszego życia. Nie za wiele? No cóż, ale warto wiedzieć nawet coś nieistotnego.

Więcej z kategorii:

Masz pytania?


Masz jakieś pytania odnoszące się do przygotowanego poradnika? Masz problem? Potrzebujesz naszej pomocy lub wskazówki? Skorzystaj z dostępnych z opcji kontaktu z naszą redakcją: napisz do nas w komentarzu, korzystając z formularza poniżej, gdzie możesz uzyskać pomoc od innych użytkowników lub jednego z naszych redaktorów, lub wyślij do nas wiadomość!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.