Pióro kulkowe – w czym tkwi tajemnica jego popularności?

pióro kulkowe

Pióro kulkowe to wyjątkowy przyrząd piśmienniczy, ponieważ łączy zalety pióra wiecznego i długopisu. Z piórem wiecznym łączy je przede wszystkim fakt, że oba narzędzia do pisania wymagają atramentu. Poza tym mają podobny kształt i budowę. W piórze kulkowym brakuje jednak charakterystycznej stalówki, co z kolei przybliża je w użytkowaniu do tradycyjnego długopisu.

Dla kogo pióro kulkowe?

Po co wymyślono pióro kulkowe? W erze komputerów i telefonów komórkowych potrzeba odręcznego notowania zaczęła stopniowo zanikać. Wiadomości z wykładów i listy zakupów coraz częściej trafiają do smartfonów i laptopów, aniżeli do zeszytów. Pomimo tego jednak wiele osób wciąż preferuje zapisywanie ważnych informacji na kartkach papieru. Miłośnicy kaligrafii wychodzą z założenia, że najpiękniejsze litery i symbole można kreślić wyłącznie atramentem spływającym po stalówce. Jednak, gdy zależy nam na czasie i musimy zapisać wiele informacji w krótkim czasie, pióro wieczne staje się nieco uciążliwe i niewygodne. Tak samo dzieje się podczas korzystania z długopisu. By napisać coś długopisem, należy użyć trochę siły, aby wkład kreślił znaki na papierze. Po jakimś czasie od notowania długopisem zwyczajnie zaczyna boleć nas ręka. Pióro kulkowe jest zatem kompromisem pozwalającym na płynne pisanie atramentem bez stalówki i bez użycia siły.

Te właśnie cechy sprawiły, że w latach 90. rozpoczął się swoisty boom na pióra kulkowe, który w dużej mierze trwa do dziś. Współcześnie na rynku dostępnych jest niemal tyle samo modeli piór kulkowych, ile długopisów czy piór wiecznych. Topowi producenci artykułów piśmienniczych regularnie wypuszczają na rynek nowe modele, bądź nowe egzemplarze uzupełniające istniejące już serie.

Wkłady do pióra Paker i Waterman – jak często je wymieniać?

Pióro kulkowe nie jest pozbawione wad. Na szczęście jest ich niewiele. Prawdopodobnie najuciążliwsza podczas korzystania z pióra kulkowego będzie konieczność częstej wymiany wkładów. Z reguły wkłady do pióra Parker czy Waterman wystarczą na krócej, niż w przypadku długopisów. Ich wymiana nie jest jednak ani uciążliwa ani, co ważniejsze, brudząca. W ofercie sklepu internetowego TwojePioro.pl dostępne są wkłady do pióra Parker, Sheaffer Lamy, Faber-Castell, Pelikan, Pilot, Kaweco oraz Cross w różnych kolorach, oraz o różnych grubościach linii pisania. Łatwo je odróżnić dzięki oznaczeniu symbolami F (grubość około 0,5 mm) oraz M (grubość około 0,7 mm).

Bezproblemowe pisane szybkich notatek, bez plam od tuszu oraz bez bólu ręki jest możliwe dzięki piórom kulkowym. Niezależnie od tego, czy jesteś uczniem, studentem czy po prostu znudziło ci się już pisanie długopisem, zalety pióra kulkowego docenisz już po kilku napisanych zdaniach. Precyzyjne i estetyczne pisanie, w które nie trzeba wkładać wiele wysiłku to cechy, które sprawiły, że pióro kulkowe pokochały miliony na całym świecie. Do tego grona, być może wkrótce, dołączysz także i Ty.

5/5 - (głosów: 1)

Bartosz

Twórca i administrator portalu Ktosiek.pl. Zapalony webmaster z licznymi stronami na swoim koncie. Jego życie dzielą dwie pasje, tworzenie stron, SEO, marketing oraz siłownia i street workout. W wolnych chwilach entuzjasta seriali o gangsterach i ekstremalnych wycieczek rowerowych. Człowiek, który swoją wiedzę i szybkość jej przyjmowana przekłada na treści na portalu. Pełen zaangażowania i realizmu z bezpieczną dawką marzyciela.

Więcej z kategorii:

Masz pytania?


Masz jakieś pytania odnoszące się do przygotowanego poradnika? Masz problem? Potrzebujesz naszej pomocy lub wskazówki? Skorzystaj z dostępnych z opcji kontaktu z naszą redakcją: napisz do nas w komentarzu, korzystając z formularza poniżej, gdzie możesz uzyskać pomoc od innych użytkowników lub jednego z naszych redaktorów, lub wyślij do nas wiadomość!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.