Kiedy policjant może zatrzymać dowód rejestracyjny?

Poleć nas
Kiedy policjant może zatrzymać dowód rejestracyjny

Jedziecie spokojnie, ale gdy widzicie stojący patrol to mimo wszystko macie obawy? Jeżeli policjanci zatrzymają, czy znajdzie się coś niewłaściwego? Nawet przy rutynowej kontroli możemy otrzymać mandat, za brak świateł, za brudną tablicę rejestracyjną. A czy policjant może zabrać dowód rejestracyjny?

Kiedy policjant może zatrzymać dowód rejestracyjny?

Niestety nasze polskie prawo przedstawia argumenty, w których policjant może zatrzymać dowód rejestracyjny.  Może sprawdzić samochód czy nie zagraża bezpieczeństwu na drodze. Ma prawo wsiąść do naszego samochodu i przejechać się aby wypróbować  układ hamulcowy i kierowniczy. Wszystko to co może wykonać  policjant podczas kontroli jest zapisane w kodeksie drogowym . O samym dowodzie rejestracyjnym znajdziemy zapis w artykule 129, punkcie 2.

„Policjant, w związku z wykonywaniem czynności określonych w ust. 1, jest uprawniony do zatrzymania, w przypadkach przewidzianych w ustawie, dokumentów stwierdzających uprawnienie do kierowania pojazdem lub jego używania oraz karty kierowcy(…)”

Policjant zatrzyma dowód rejestracyjny w przypadku stwierdzenia, że pojazd nie ma wymaganego badania technicznego lub zostało ono przeprowadzone przez jednostkę do tego nieuprawnioną. Również gdy pojazd nie nadaje się do poruszania po drogach, albo gdy uzna, że pojazd zagraża środowisku. Wszystkie szczegóły na ten temat przedstawia artykuł 132 Kodeksu Drogowego:

„Policjant zatrzyma dowód rejestracyjny (pozwolenie czasowe) w razie:

  1. stwierdzenia lub uzasadnionego przypuszczenia, że pojazd:
  • zagraża bezpieczeństwu w szczególności po wypadku drogowym, w którym zostały uszkodzone zasadnicze elementy nośne konstrukcji nadwozia, podwozia lub ramy,
  • zagraża porządkowi ruchu,
  • narusza wymagania ochrony środowiska;

2. stwierdzenia, że pojazd nie został poddany badaniu technicznemu w wyznaczonym terminie lub termin badania nie został wyznaczony prawidłowo;

3. stwierdzenia zniszczenia dowodu rejestracyjnego (pozwolenia czasowego) w stopniu powodującym jego nieczytelność;

4. uzasadnionego podejrzenia podrobienia lub przerobienia dowodu rejestracyjnego (pozwolenia czasowego);

5. stwierdzenia, że badanie techniczne zostało dokonane przez jednostkę do tego nieupoważnioną;

6. nieokazania przez kierującego dokumentu stwierdzającego zawarcie umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu lub stwierdzającego opłacenie składki tego ubezpieczenia, jeżeli pojazd jest zarejestrowany w kraju, o którym mowa w art. 129 ust. 2 pkt 8 lit. c;

7. uzasadnionego przypuszczenia, że dane w nim zawarte nie odpowiadają stanowi faktycznemu.”

Zabrany dowód rejestracyjny. Ile czasu trzeba czekać?

Jeżeli zdarzy się nam, że policjantom coś nie spasuje w samochodzie i niestety zatrzymają dowód rejestracyjny, co musimy zrobić aby go odzyskać? Funkcjonariusze w ciągu 7 dni muszą przesłać dokument do naszego urzędu. Oddawany jest od ręki po przedstawieniu dowodów usunięcia usterki. Za brak dokumentu otrzymujemy mandat w wysokości od 50 zł.

 

 


Bartosz

Twórca i administrator portalu Ktosiek.pl. Zapalony webmaster z licznymi stronami na swoim koncie. Jego życie dzielą dwie pasje, tworzenie stron, SEO, marketing oraz siłownia i street workout. W wolnych chwilach entuzjasta seriali o gangsterach i ekstremalnych wycieczek rowerowych. Człowiek, który swoją wiedzę i szybkość jej przyjmowana przekłada na treści na portalu. Pełen zaangażowania i realizmu z bezpieczną dawką marzyciela.

Więcej z kategorii:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *