Przemoc domowa. Gdzie szukać pomocy? Jak radzić sobie z agresją w rodzinie?

przemoc domowa

Jeżeli czytasz ten artykuł, w jakimś stopniu musisz być zainteresowana tym co jest tu napisane. Możemy również napisać – zainteresowany – gdyż, tak samo spotykamy przemoc wśród mężczyzn, ale o tym później. Jeżeli jednak, widzimy sytuacje patologiczne w naszym życiu, to dobrze, że szukamy pomocy. W tym artykule zawarte zostanie kilka podpowiedzi, jak poradzić sobie z przemocą domową oraz znęcaniem psychicznym, które często doprowadza do tragedii. Ostatnio w mediach mogliśmy znaleźć wiele na ten temat. Powstał bowiem projekt przeciwko przemocy domowej.

Projekt ustawy o przemocy w rodzinie. Projekt tworzony w tajemnicy.

O tym słyszymy głośno, że Ministerstwo tworzy w tajemnicy projekt w sprawie przemocy domowej. Mogliśmy słyszeć kontrowersyjne słowa, które to mówiły o tym, że jednorazowa przemoc to nie przemoc. Jednak warto pamiętać, że każde użycie siły jest przemocą. Nie wolno tego bagatelizować, wiadomo, że jeżeli jakaś sytuacja zdarzyła się jeden raz, to zapewne się powtórzy.

Agresja w rodzinie. Jak reagować na takie zachowania? Gdzie szukać pomocy?

Agresja może ujawniać się w różnoraki sposób. Niekoniecznie musimy doświadczać jej osobiście. Często słyszymy krzyki, płacz gdzieś za ścianą i nie reagujemy. Ofiarą najczęściej jest kobieta oraz dzieci, oprawcą jest mężczyzna, który ma problem alkoholowy. Pojawiają się sytuacje konfliktowe, każdy drobiazg wyprowadza z równowagi. Brak porządku, płacz dzieci czy brak pieniędzy, szczególnie na alkohol. Kobieta najczęściej próbuje opanować sytuację, ze względu na dzieci lub własny spokój. Zaczyna usprawiedliwiać swoje zachowanie. Następnie wszystkie te małe drobiazgi się kumulują i dochodzi do rękoczynów. Bicie, kopanie, duszenie czy wiele innych. Często jednak ofiara nadal tłumaczy sobie i widzi winę tylko w sobie. Jest to najgorsze co może być, należy od razu się tym zająć. Takie zachowania nie są normalne i nie powinny mieć miejsca. Ofiara nie ponosi żadnej odpowiedzialności za zachowanie oprawcy!

Przemoc psychiczna. Kiedy wiemy, że ktoś się znęca psychicznie?

Zawsze towarzyszy przemoc psychiczna, przemocy fizycznej. Czasem występuje również przemoc seksualna jak i ekonomiczna. Występuje jednak problem, jeżeli chodzi o znęcanie się psychiczne. Nie zawsze jest to możliwe do udowodnienia, jednak nie możemy powiedzieć, że takie sytuacje nie występują. Przemoc psychiczna to bezustanna krytyka, groźby, oskarżenia często bezpodstawne, manipulacja, agresja słowna. W tym przypadku jest wiele sposobów aby nękać swoją ofiarę. Niestety większość przypadków nie można zobrazować, ze względu na to, że powierzchownie wszystko wydaje się w porządku, natomiast po zamknięciu drzwi w domu dzieją się straszne rzeczy. Przemoc psychiczna jest dużym problemem, ofiary są bardziej narażone na myśli samobójcze i głęboką depresję. Takie zachowania również należy zgłaszać.

Jak sobie radzić z przemocą w rodzinie?

Wezwij policję – nie wahaj się, ani przez chwilę. Każde użycie siły jest przemocą. Pamiętaj, że nie jest to tylko jednorazowe, bardzo często się powtarza. Zadzwoń – 997
Poproś sąsiadów o pomoc, jeżeli Ty nie możesz zadzwonić po policję, poproś o to bliskie osoby. Porozmawiaj z rodziną, opowiedz im o sytuacji.

NIEBIESKA LINIA – Ogólnopolskie Pogotowie dla ofiar przemocy w rodzinie.
 Często Niebieską Kartę wypełnia już funkcjonariusz policji, jednak warto wiedzieć, że nie jest to jednoznaczne ze zgłoszeniem przestępstwa. Jednak jeżeli zostanie wszczęte postępowanie karne przeciwko sprawcy, będzie stanowić jako dowód. Jest to karta A.
Karta B zawiera informacje o prawach ofiary przemocy w rodzinie oraz informacje w jakich sprawach mogą złożyć zawiadomienie, z jakiej pomocy mogą skorzystać.

niebieska linia

Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” IPZ

ul. Korotyńskiego 13
Warszawa, 02-121
Tel: 22 668-70-00 (Poradnia Telefoniczna „Niebieskiej Linii”)

Przemoc w rodzinie wobec mężczyzn.

Istnieje również taka forma przemocy. Przemoc fizyczna, psychiczna lub seksualna wobec mężczyzn.
Nasza czytelniczka napisała do nas w tej sprawie: ” Mężczyzna powinien sam sobie poradzić czy należy mu się pomoc identyczna jak kobieta? Myślicie, że to wstyd?”
Jest mniejszy procent takich przypadków, jednak występują. Żaden mężczyzna nie powinien bagatelizować sprawy, jest to tak samo ważne jak w odwrotnym przypadku. Warto korzystać z różnych pomocy, jeżeli nie od razu zgłoszenia na policję, warto zwrócić się do specjalisty, psychologa lub psychiatry.

Oceń ten post!

Bartosz

Twórca i administrator portalu Ktosiek.pl. Zapalony webmaster z licznymi stronami na swoim koncie. Jego życie dzielą dwie pasje, tworzenie stron, SEO, marketing oraz siłownia i street workout. W wolnych chwilach entuzjasta seriali o gangsterach i ekstremalnych wycieczek rowerowych. Człowiek, który swoją wiedzę i szybkość jej przyjmowana przekłada na treści na portalu. Pełen zaangażowania i realizmu z bezpieczną dawką marzyciela.

Więcej z kategorii:

Masz pytania?


Masz jakieś pytania odnoszące się do przygotowanego poradnika? Masz problem? Potrzebujesz naszej pomocy lub wskazówki? Skorzystaj z dostępnych z opcji kontaktu z naszą redakcją: napisz do nas w komentarzu, korzystając z formularza poniżej, gdzie możesz uzyskać pomoc od innych użytkowników lub jednego z naszych redaktorów, lub wyślij do nas wiadomość!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.