
Na łamach naszego portalu opisywaliśmy już sposób na sprawdzenie gdzie jest burza oraz opady deszczu z wykorzystaniem radaru burz. Teraz czas najwyższy na statki i śledzenie ich ruchu na morzu. Każdy miłośnik żeglugi oraz morskich wypraw spędzi świetnie czas podczas sprawdzania lokalizacji statków na morzu, śledzeniu ich ruchu oraz trasy, a także otrzymanie dodatkowych informacji na temat załogi, aktualnej prędkości czy zanurzenia i przebytej drogi. Osoby pracujące na statku często przez kilka tygodni, a nawet miesięcy są poza domem, ich bliscy martwiąc się o ich los mogą bez trudu sprawdzić ich pozycje na radarze statków zupełnie bezpłatnie. Informacje te sprawdzimy na komputerze, smartfonie czy tablecie bez konieczności instalacji dodatkowego oprogramowania.
Spis treści
Radar statków – jak to działa?
Radar statków to narzędzie i rozwiązanie pozwalające nam na śledzenie statków, tankowców i promów pływających po morzach i oceanach na całym świecie. Informacje przekazywanie do radaru statku bazują na systemie AIS, jest to system automatycznej identyfikacji statków wykorzystywany na morzu w celu śledzenia trasy wszystkich statków. Dane przekazywane są między stacjami AIS. Wszystkie dane na temat pływających statków gromadzone są w sposób statyczny oraz dynamiczny, informacje odświeżane są z pewną częstotliwością, średnio co 100 sekund. Radar statków powstał głównie z myślą o sprawnej komunikacji pomiędzy statkami oraz wyznaczeniu trasy docelowej w taki sposób, aby uniknąć zderzenia z innym statkiem lub promem na morzu. System ten jest także wykorzystywane przez porty, który w prosty sposób monitorują ruch przy nabrzeżu.
Jak sprawdzić gdzie jest statek na żywo na radarze statków? Radar statków -Vesselfinder
W sieci znajdziemy kilka ciekawych narzędzi internetowych, które pozwalają nam śledzić statki w czasie rzeczywistym. Do najpopularniejszych narzędzie należy z pewnością aplikacja radaru statków – Vesselfinder oraz Marine Traffic. To właśnie na tych witrynach sprawdzimy aktualne pozycje statków.
W celu sprawdzenia aktualnej trasy statku na morzu mamy możliwość wykorzystania dwóch narzędzi internetowych. Jednym z nich jest aplikacja Marine Trafiic, czyli radar statków, dzięki której za darmo sprawdzimy trasę wielkich tankowców na oceanie, a także mniejszych statków pływających np. po Morzu Bałtyckim. Wszystkie informacje w prosty sposób przedstawione są na mapie, a odszukanie konkretnego statku nie sprawi nam większych trudności. Na plus zasługuje interfejs oraz informacje, które możemy uzyskać dzięki Marine Traffic.
Drugą aplikacją dla śledzenia statków jest Vesselfinder działa na podobnej zasadzie jak w przypadku poprzedniej aplikacji. Wszystkie informacje pozyskiwane są za pomocą radaru statków, który mierzy ich ruch, prędkość i przekazuje informacje do mapy statków, w ten sposób możemy śledzić za darmo każdy statek pływający w Europie oraz na świecie. Dodatkiem są także śledzenie ruchu statków w porcie, tego brakuje w aplikacji Marine Traffic. Na plus zasługuje także polska wersja językowa aplikacji Vesselfinder. Informacje dostarczane przez radar statków to między innymi: miejsce docelowe rejsu, kurs, prędkość, zanurzenie, rok produkcji statku, rozmiar oraz odwiedzone porty. Wszystkie dane przedstawione są w kolumnie po lewej stronie po wyborze odpowiedniego statku z mapy lub wpisaniu jego nazwy, numeru IMO lub numeru MMSI i wyszukaniu.

Śledzenie statków za pomocą radaru.
Do czego właściwie przeznaczony jest radar statków i jaką pełni funkcje podczas żeglugi? Wbudowany radar statków jest przydatnym rozwiązaniem, które dostarcza nam informacje na temat aktualnej pozycji statku, przebytego kursu, aktualnej prędkości, z jaką się porusza oraz głębokości zanurzenia, umożliwia także identyfikacje danej załogi na morzu lub oceanie. Wszystko dzieje się za sprawą urządzenia AIS to ono wysyła wszelkie informacje. To właśnie ta technologia umożliwia nam śledzenie statków na żywo.
Masz pytania?
Masz jakieś pytania odnoszące się do przygotowanego poradnika? Masz problem? Potrzebujesz naszej pomocy lub wskazówki? Skorzystaj z dostępnych z opcji kontaktu z naszą redakcją: napisz do nas w komentarzu, korzystając z formularza poniżej, gdzie możesz uzyskać pomoc od innych użytkowników lub jednego z naszych redaktorów, lub wyślij do nas wiadomość!