Robaki u kota – jak odrobaczyć kota domowym sposobem?

Robaki u kota

Posiadanie zwierzaka domowego staje się bardzo popularne. Nie tylko kupujemy pupile, ale coraz częściej decydujemy się na adopcję. Niestety nadal istnieje zjawisko bezdomnych zwierząt a w szczególności kotów. Każdy kotek ma problemy z robakami prędzej czy później. Najbardziej narażone są koty wolno żyjące i wychodzące, jednakże domowe kotki również mogą być narażone na robaki. Niestety nie mamy pewności czy nasz kot nie ma robaków. Profilaktycznie powinniśmy to robić przynajmniej 4 razy do roku.

Jak poznać, że kot ma robaki?

Robaki u kota to pasożyty, które żyją w jego wnętrzu. Dokładnie w przewodzie pokarmowym, wyniszczając nosiciela. Są bardzo niebezpieczne dla zwierzęcia.
Występują różne rodzaje robaków u kotów:

Glisty – to najczęściej spotykane robaki u kota. Zwierzaki mogą się nimi zarazić ssąc mleko od chorej matki. Starsze koty zarażają się poprzez zjedzenie jaj glizd. Koty mogą wydalić je z kałem lub wymiotując, mają postać cienkich mlecznobiałych nitek.

Tasiemiec – najczęściej tasiemce występują w gryzoniach, które koty łapią, często zjadając. Wyglądają jak małe białe robaczki. Kiedy możemy stwierdzić, że nasz kot ma tasiemca? Najczęściej zobaczymy go w kale lub przy odbycie kota.

Pierwotniaki – najbardziej narażone są koty o niskiej odporności. Trudno zdefiniować czy nasz kot ma robaki, czy dolega mu coś innego, ponieważ objawy nie są jednoznaczne.

Robaki u kota objawy

Najczęściej występuje wychudzenie kota, którego zjadają robaki od środka. Dodatkowo występuję przewlekłe biegunki oraz wymioty. Można zauważyć również krew i śluz w kale, a także kaszel i duszności spowodowane przemieszczaniem się robaków wewnątrz narządów kota. Pupil jest wtedy najczęściej ospały, ma zmienny apetyt oraz jego sierść staje się szorstka i matowa.

Jednak najlepszym sposobem na sprawdzenie bytności robaków u naszego kota jest badanie kału przez weterynarza.

Jak pozbyć się robaków u kota?

Jeżeli stwierdziliśmy, że nasz kot ma robaki lub byliśmy z tym u weterynarza. Najlepszym sposobem na odrobaczanie kota są leki. Występują w formie tabletek, past i żeli, które musimy podać kotu doustnie. Ceny tych preparatów wahają się między kilka a kilkanaście zł. Najlepiej zastosować lek, który ma kilka substancji czynnych, który usuwa różne rodzaje robaków. Istnieje również nowa metoda odrobaczania kota, taka jak spot-on. Polega ona na zakropleniu karku zwierzęcia odpowiednim preparatem. To idealne rozwiązanie, kiedy nasz pupil nie jest zainteresowany połykaniem tabletek.

Odrobaczanie kota w domu. Domowe sposoby na robaki u kota

Są sposoby, aby usunąć robaki u kota w domowy sposób. Nie jest on tak inwazyjny, jak leki, ale również może pomóc. Świeże pestki dyni na odrobaczanie to jedyny naturalny sposób, aby pozbyć się pasożytów. Stosuje się je nie tylko u zwierząt, ale są dobrym sposobem również dla ludzi. Pestki dyni muszą być świeże, najlepiej takie prosto z warzywa. Następnie miażdżymy je i podajemy kotu. Mogą być zmieszane z pokarmem lub bezpośrednio podane do pyszczka. Jest to skuteczna metoda, jeżeli jest regularnie powtarzana. Warto też sprawdzać kał kotka czy pojawiają się w nim robaki. Pamiętajmy jednak, że taka metoda może okazać się nieskuteczna i warto poradzić się weterynarza na temat odrobaczania naszego pupila.

5/5 - (głosów: 1)

Bartosz

Twórca i administrator portalu Ktosiek.pl. Zapalony webmaster z licznymi stronami na swoim koncie. Jego życie dzielą dwie pasje, tworzenie stron, SEO, marketing oraz siłownia i street workout. W wolnych chwilach entuzjasta seriali o gangsterach i ekstremalnych wycieczek rowerowych. Człowiek, który swoją wiedzę i szybkość jej przyjmowana przekłada na treści na portalu. Pełen zaangażowania i realizmu z bezpieczną dawką marzyciela.

Więcej z kategorii:

Masz pytania?


Masz jakieś pytania odnoszące się do przygotowanego poradnika? Masz problem? Potrzebujesz naszej pomocy lub wskazówki? Skorzystaj z dostępnych z opcji kontaktu z naszą redakcją: napisz do nas w komentarzu, korzystając z formularza poniżej, gdzie możesz uzyskać pomoc od innych użytkowników lub jednego z naszych redaktorów, lub wyślij do nas wiadomość!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Komentarzy (1)