Robaki u psa – jak rozpoznać? Objawy i rodzaje robaków.

wyżeł weimarski

Niemalże zaraz po tym jak pies przyjdzie na świat poddawany jest on odrobaczaniu. W ciągu całego życia psa proces ten musi być regularnie powtarzany. Odrobaczanie ma sprawić, że wszelkie drobnoustroje, które dokuczają psu zostaną usunięte razem z kałem, albo wymiotami.

Pies powinien być odrobaczany minimum co pół roku, a najlepiej co trzy miesiące. Zabieg ten nie jest w żaden sposób nieprzyjemny dla psa, a ogranicza ryzyko wystąpienia glist w przewodzie pokarmowym. Poza weterynaryjnymi specyfikami należy również pamiętać o naturalnych metodach i odpowiedniej profilaktyce.

Pasożyty występujące u psów – Jakie robaki atakują psy?

Psy bardzo często atakowane są przez pasożyty wewnętrzne, czyli endogenne, które bytują w zwierzęciu.

Pasożyty te dzieli się na robaki obłe (obleńce), nazwa związana jest z ich kształtem. Do grupy tej zalicza się: nicienie, glisty, tęgoryjce, włosogłówki.

Natomiast w drugiej grupie znajdują się płazińce, mowa o tasiemcu psim, krętkowym, bąblowcowym.

Poza pasożytami wymienionymi powyżej do pasożytów wewnętrznych zaliczane są także pierwotniaki i przywry, które jednak nie są robakami. Robaki żyjące w zwierzaku, wszystkie swoje potrzeby, również wydalanie toksycznych produktów przemiany materii, załatwiają w jego organizmie, co zatruwa psa i prowadzi do chorób układu pokarmowego i może wywołać alergie.

Jak rozpoznać, że pies ma robaki? – pierwsze objawy.

Może jednak zdarzyć się, że pomimo regularnego odrobaczania u psa pojawi się problem robaków. Jak rozpoznać, że to właśnie robaki doskwierają Twojemu pupilowi. Poniżej przedstawimy najczęstsze objawy, abyś nie miał problemu z rozpoznaniem, że pies ma pasożyty.

Robaki u psa atakują przede wszystkim układ pokarmowy i stanowią jedną z wielu przyczyn problemów zdrowotnych. Dlatego właścicielu czworonoga zapoznaj się z poniższymi objawami zarobaczenia, abyś zadziałał w odpowiednim momencie.

Robaki u psa – Sprawdzenie kału nie wystarczy!

Większość pasożytów jelitowych nie jest widoczna w kale, dlatego jego sprawdzenie nic nie da. Jedynie badania parazytologiczne mogą w jednoznaczny sposób stwierdzić, że w organizmie zwierzęcia są robaki. Oczywiste jest jednak to, że takich badań nie wykonuje się bez najmniejszych przesłanek.

Dlatego też to właściciel czworonoga musi zachować czujność i bacznie obserwować swojego zwierzaka, aby można było zareagować w odpowiednim momencie i uniknąć wystąpienia poważnych infekcji pasożytniczych.

Do najbardziej typowych objawów występowania robaków u psa zalicza się:

  • wymioty i towarzyszące im biegunki; niekiedy w stolcu pojawia się krew, a w wymiotach można zauważyć robaki;
  • kaszel;
  • brak apetytu, co z kolei wiąże się z utratą wagi; podejrzane może być również to, kiedy pies je normalnie, a mimo to traci na wadze;
  • częste drapanie się; jeśli zauważyłeś, że w ostatnim czasie pies bardzo często tarza się po podłodze, aby uśmierzyć świąd, to również warto wykonać badania i wykluczyć chorobę dermatologiczną;
  • problemy z sierścią; jeśli sierść psa stała się matowa, nadmiernie wypada, a na skórze pojawiły się zaczerwienienie to znak, że dzieje się coś niedobrego;
  • zmiany w zachowaniu; apatia, unikanie kontaktu z człowiekiem; nieustanne zmęczenie i przesypianie całych dni i nocy; jeśli wcześniej pies był bardzo żywiołowy i nagle to się zmieniło, lepiej pójdź do weterynarza i sprawdź co jest tego przyczyną, bo mogą to być robaki;
  • saneczkowanie, które związane jest ze swędzeniem odbyty, w związku z wychodzącymi robakami;
  • robaki w okolicy odbytu psa; jeśli zauważysz jakieś robaki w odchodach, albo na sierści w okolicy odbytu to sprawa jest jasne, jak najszybciej do weterynarza, aby wprowadził odpowiednie leczenie.

Wystąpienie, któregokolwiek z powyższych objawów u twojego psa nie oznacza od razu, że ma on robaki, ale jest to bardzo prawdopodobne.

Dla własnego spokoju i zdrowia Twojego pupila lepiej będzie jak udasz się do weterynarza i to sprawdzisz. Twój pupil nie powie, że coś mu jest, więc wszystko jest w Twoich rękach. On na pewno podziękuje Tobie jak tylko będzie umiał za Twoją szybką interwencję.

Przeczytaj także: 

5/5 - (głosów: 1)

Bartosz

Twórca i administrator portalu Ktosiek.pl. Zapalony webmaster z licznymi stronami na swoim koncie. Jego życie dzielą dwie pasje, tworzenie stron, SEO, marketing oraz siłownia i street workout. W wolnych chwilach entuzjasta seriali o gangsterach i ekstremalnych wycieczek rowerowych. Człowiek, który swoją wiedzę i szybkość jej przyjmowana przekłada na treści na portalu. Pełen zaangażowania i realizmu z bezpieczną dawką marzyciela.

Więcej z kategorii:

Masz pytania?


Masz jakieś pytania odnoszące się do przygotowanego poradnika? Masz problem? Potrzebujesz naszej pomocy lub wskazówki? Skorzystaj z dostępnych z opcji kontaktu z naszą redakcją: napisz do nas w komentarzu, korzystając z formularza poniżej, gdzie możesz uzyskać pomoc od innych użytkowników lub jednego z naszych redaktorów, lub wyślij do nas wiadomość!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.