
Niemalże zaraz po tym jak pies przyjdzie na świat poddawany jest on odrobaczaniu. W ciągu całego życia psa proces ten musi być regularnie powtarzany. Odrobaczanie ma sprawić, że wszelkie drobnoustroje, które dokuczają psu zostaną usunięte razem z kałem, albo wymiotami.
Pies powinien być odrobaczany minimum co pół roku, a najlepiej co trzy miesiące. Zabieg ten nie jest w żaden sposób nieprzyjemny dla psa, a ogranicza ryzyko wystąpienia glist w przewodzie pokarmowym. Poza weterynaryjnymi specyfikami należy również pamiętać o naturalnych metodach i odpowiedniej profilaktyce.
Spis treści
Pasożyty występujące u psów – Jakie robaki atakują psy?
Psy bardzo często atakowane są przez pasożyty wewnętrzne, czyli endogenne, które bytują w zwierzęciu.
Pasożyty te dzieli się na robaki obłe (obleńce), nazwa związana jest z ich kształtem. Do grupy tej zalicza się: nicienie, glisty, tęgoryjce, włosogłówki.
Natomiast w drugiej grupie znajdują się płazińce, mowa o tasiemcu psim, krętkowym, bąblowcowym.
Poza pasożytami wymienionymi powyżej do pasożytów wewnętrznych zaliczane są także pierwotniaki i przywry, które jednak nie są robakami. Robaki żyjące w zwierzaku, wszystkie swoje potrzeby, również wydalanie toksycznych produktów przemiany materii, załatwiają w jego organizmie, co zatruwa psa i prowadzi do chorób układu pokarmowego i może wywołać alergie.
Jak rozpoznać, że pies ma robaki? – pierwsze objawy.
Może jednak zdarzyć się, że pomimo regularnego odrobaczania u psa pojawi się problem robaków. Jak rozpoznać, że to właśnie robaki doskwierają Twojemu pupilowi. Poniżej przedstawimy najczęstsze objawy, abyś nie miał problemu z rozpoznaniem, że pies ma pasożyty.
Robaki u psa atakują przede wszystkim układ pokarmowy i stanowią jedną z wielu przyczyn problemów zdrowotnych. Dlatego właścicielu czworonoga zapoznaj się z poniższymi objawami zarobaczenia, abyś zadziałał w odpowiednim momencie.
Robaki u psa – Sprawdzenie kału nie wystarczy!
Większość pasożytów jelitowych nie jest widoczna w kale, dlatego jego sprawdzenie nic nie da. Jedynie badania parazytologiczne mogą w jednoznaczny sposób stwierdzić, że w organizmie zwierzęcia są robaki. Oczywiste jest jednak to, że takich badań nie wykonuje się bez najmniejszych przesłanek.
Dlatego też to właściciel czworonoga musi zachować czujność i bacznie obserwować swojego zwierzaka, aby można było zareagować w odpowiednim momencie i uniknąć wystąpienia poważnych infekcji pasożytniczych.
Do najbardziej typowych objawów występowania robaków u psa zalicza się:
- wymioty i towarzyszące im biegunki; niekiedy w stolcu pojawia się krew, a w wymiotach można zauważyć robaki;
- kaszel;
- brak apetytu, co z kolei wiąże się z utratą wagi; podejrzane może być również to, kiedy pies je normalnie, a mimo to traci na wadze;
- częste drapanie się; jeśli zauważyłeś, że w ostatnim czasie pies bardzo często tarza się po podłodze, aby uśmierzyć świąd, to również warto wykonać badania i wykluczyć chorobę dermatologiczną;
- problemy z sierścią; jeśli sierść psa stała się matowa, nadmiernie wypada, a na skórze pojawiły się zaczerwienienie to znak, że dzieje się coś niedobrego;
- zmiany w zachowaniu; apatia, unikanie kontaktu z człowiekiem; nieustanne zmęczenie i przesypianie całych dni i nocy; jeśli wcześniej pies był bardzo żywiołowy i nagle to się zmieniło, lepiej pójdź do weterynarza i sprawdź co jest tego przyczyną, bo mogą to być robaki;
- saneczkowanie, które związane jest ze swędzeniem odbyty, w związku z wychodzącymi robakami;
- robaki w okolicy odbytu psa; jeśli zauważysz jakieś robaki w odchodach, albo na sierści w okolicy odbytu to sprawa jest jasne, jak najszybciej do weterynarza, aby wprowadził odpowiednie leczenie.
Wystąpienie, któregokolwiek z powyższych objawów u twojego psa nie oznacza od razu, że ma on robaki, ale jest to bardzo prawdopodobne.
Dla własnego spokoju i zdrowia Twojego pupila lepiej będzie jak udasz się do weterynarza i to sprawdzisz. Twój pupil nie powie, że coś mu jest, więc wszystko jest w Twoich rękach. On na pewno podziękuje Tobie jak tylko będzie umiał za Twoją szybką interwencję.
Przeczytaj także:
Masz pytania?
Masz jakieś pytania odnoszące się do przygotowanego poradnika? Masz problem? Potrzebujesz naszej pomocy lub wskazówki? Skorzystaj z dostępnych z opcji kontaktu z naszą redakcją: napisz do nas w komentarzu, korzystając z formularza poniżej, gdzie możesz uzyskać pomoc od innych użytkowników lub jednego z naszych redaktorów, lub wyślij do nas wiadomość!