Jak sprawdzić wiarygodność sklepu internetowego?

Poleć nas
Jak sprawdzić wiarygodność sklepu internetowego

W dobie dostępu do internetu praktycznie w każdym miejscu, niemal 3/4 z Nas woli robić zakupy przez internet. Powodów jest wiele wygoda i szybkość zakupów oraz przede wszystkim atrakcyjne ceny. Niestety dla wielu z nas zakupy mogą skończyć się utratą pieniędzy czy zszarganych nerwów. Jak grzyby po deszczu powstają sklepy internetowe oferujące produkty 30-40% taniej niż w sklepach stacjonarnych. Jak sprawdzić czy taki sklep istnieje i jest wiarygodny? a zakupy w nim będą bezpieczne? Poniżej przedstawię kilka porad, które odpowiedzą jak sprawdzić wiarygodność sklepu internetowego przed zakupami aby uniknąć problemów.

Jak sprawdzić czy dany sklep internetowy istnieje naprawdę i jest wiarygodny?

  •  Przed dokonaniem zakupów należy sprawdzić zawartość strony, powinna ona zawierać pełne dane adresowe przedsiębiorcy czyli adres zarejestrowana firmy, telefon (warto sprawdzić czy ktoś odbiera połączenia), NIP, REGON czy KRS. Te dane pozwolą Ci wstępnie zweryfikować stronę po wpisaniu numeru NIP lub REGON powinniśmy odszukać pozostałe informacje na temat firmy. Dodatkowo możemy wpisać nazwę sklepu z dopiskiem „opinie” być może ktoś na forum podzielił się opinią na temat funkcjonowania sklepu oraz zgodności produktów z ofertą na stronie.
  • Bezpieczne logowanie – czyli protokół https, w bardzo łatwy sposób możemy sprawdzić czy nasze dane są bezpieczne. Po przejściu do logowania lub zamówienia na stronie lub innej podstrony z formularzem na którym wpisujemy swoje dane w pasku przeglądarki powinna pojawić się kłódka oraz http powinno zastąpić protokół https co gwarantuję bezpieczeństwo wpisanych danych.
  • Kolejnym ważnym elementem jest zapoznanie się z regulaminem sklepu. Sprawdź warunki zakupów , czas dostawy oraz proces reklamacji czy zwrotów zamówionego produktu. Produkty zamawiane drogą internetową (w przypadku zawarcia umowy na odległość) podlegają zwrotowi w ciągu 14 dni od dnia zakupu. Sprawdź czy sklep reflektuje to prawo oraz kto ponosi koszty przesyłki oraz jakie są procedury zwrotu.
  • Bardzo ważnym elementem każdego sklepu internetowego jest jego obsługa oraz kontakt z klientem, zapoznaj się z zakładką kontakt czy jest podany aktualny numer telefonu oraz e-mail. Możesz wysłać przykładowe zapytanie o produkt, który Cię interesuje w ten sposób sprawdzisz jak długo będziesz czekać na odpowiedź.
  • Opisy i zdjęcia prezentowanych produktów mogą nam wiele powiedzieć. Sklepy zrobione na szybko zazwyczaj posiłkują się zdjęcia i opisami pochodzącymi od producentów. Natomiast sklepu z historia i dbający o jakość posiadają najczęściej autorskie zdjęcia oraz profesjonalne i wyczerpujące opisy.
  • Mega Okazje to najczęściej właśnie na takie promocje nabierają się nieświadomi klienci. Wystarczy porównać ceny z kilkoma innymi sklepami czy użyć do tego porównywarki cenowej jeśli ceny znacząco od siebie odbiegają powinno to wzbudzić naszą uwagę.
  • Formy płatności oraz dostawy – sprawdź wybór płatności, płatność przy odbiorze, płatność kartą kredytową oraz opcje dostawy lub odbioru osobistego zamawianego towaru.
  • Warto także poszukać w sieci komentarzy użytkowników na temat dane sklepu internetowego.

Bartosz

Twórca i administrator portalu Ktosiek.pl. Zapalony webmaster z licznymi stronami na swoim koncie. Jego życie dzielą dwie pasje, tworzenie stron, SEO, marketing oraz siłownia i street workout. W wolnych chwilach entuzjasta seriali o gangsterach i ekstremalnych wycieczek rowerowych. Człowiek, który swoją wiedzę i szybkość jej przyjmowana przekłada na treści na portalu. Pełen zaangażowania i realizmu z bezpieczną dawką marzyciela.

Więcej z kategorii:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *