Sprawdzone sposoby, na to co zrobić, żeby nie zasnąć

jak nie zasnąć

Każdemu z nas pewnie niejednokrotnie przytrafiła się sytuacja, gdzie wymagano od nas sprawnego i świeżego myślenia w późnych godzinach wieczornych lub w nocy. Niewielu z nas ma umiejętność skupienia uwagi w momencie gdy jesteśmy zmęczeni lub śpiący. Z tym problemem świetnie radzą sobie osoby, które pracują w nocy – pielęgniarki, lekarze czy kierowcy ciężarówek. W tym poradniku przedstawimy kilka sprawdzonych sposobów, na to, co zrobić, żeby nie zasnąć w nocy.                                                       

Co zrobić, żeby nie zasnąć za kierownicą?

Planując podróż i jazdę samochodem w późnych godzinach wieczornych, powinniśmy się do takiej jazdy odpowiednio przygotować. Pamiętajmy, że podczas podróży samochodem musimy być zawsze skoncentrowani i skupienia, nawet krótka chwila może skończyć się wypadkiem lub możemy stworzyć niebezpieczeństwo na drodze innym uczestnikom ruchu drogowego. Jeśli planujemy podróż, pamiętajmy, aby dzień przed wyjazdem odpowiednio zregenerować nasz organizm, w tym celu należy dobrze się wyspać. Podczas snu nasz organizm najlepiej odpoczywa (regeneruje się), dlatego jest tak ważny do prawidłowego funkcjonowania naszego ciała. Jeśli zbyt mało śpimy, nasz organizm może się zbuntować i trudno będzie nam skupić się na zadaniu – w tym przypadku na jeździe samochodem w nocy.

Oto kilka sprawdzonych sposobów, aby nie zasnąć podczas jazdy samochodem w nocy:

  • jednym ze sposobów może okazać się wypicie mocnej kawy lub yerba mate, jedno i drugie podwyższy poziom kofeiny w naszym organizmie, dzięki temu będzie znacznie mniej odczuwać zmęczenie,
  • odpowiedni posiłek przed drogą – zadbaj o to, aby zjeść pożywny i lekki posiłek przed podróżą (omijaj tłustych i wysokokalorycznych potraw),
  • odpowiednia muzyka podczas jazdy – jeżdżąc w nocy, możesz ustawić swoją ulubioną muzykę. Zdecyduj się na utwory, których rytm działa pobudzająco. Omijaj ballad i piosenek tzw do „łóżka”.
  • rozmowa, jeśli podróżujesz z kimś, wspólna konwersacja na ciekawy tematy pomoże nie zasnąć za kierownicą.
  • kolejnym sposobem jest robienie sobie przerw i wietrzenie samochodu.

Każdy z nas ma wyznaczone granice wytrzymałości, po której nawet najlepsze sposoby, na to, aby nie zasnąć nie pomogą. Wtedy zostaje nic innego jak dobrze się wyspać. Nie ryzykuj swoje zdrowia i życia, jeśli czujesz, że nie dasz rady dalej jechać po prostu zatrzymaj się i zrób sobie krótką drzemkę w samochodzie na parkingu. W przypadku gdy podróżujemy z innymi kierowcami poprośmy naszego pasażera, aby zamienił się z nami.

Jak nie zasnąć w nocy? Co zrobić, żeby nie spać?

Co zrobić, gdy pracujemy w nocy – mamy dyżur lub musimy czuwać przez całą noc? W tej sytuacji wielu osobom zamykają się oczy po paru godzinach czuwania. Najlepszym sposobem jest dobre wyspanie się przed pracą. Jeśli z jakiegoś powodu nie mogliśmy tego zrobić, to kolejnym sposobem jest zorganizowanie sobie zajęcia, przy którym nie będzie nam się chciało spać. Trudne zadanie mają osoby, które zajmują się ochroną parkingu, galerii handlowej w nocy czy dyżurem na recepcji – najczęściej przez 8-12 h praca ta polega na czuwaniu. Wiele osób przez ten czas słucha muzyki, ogląda telewizję, gra w gry na telefonie lub czyta książki. To dobry sposób na przetrwanie długiego i żmudnego dyżury, a dodatkowo spowoduje, że nie zaśniemy w nocy. Dodatkowo możemy wspomagać się kofeiną, nie zalecamy pica kawy w nocy. W tym przypadku zdecydowanie bardziej polecamy picie zielonej herbaty i yerba mate, które również działają pobudzająco.

Oceń ten post!

Bartosz

Twórca i administrator portalu Ktosiek.pl. Zapalony webmaster z licznymi stronami na swoim koncie. Jego życie dzielą dwie pasje, tworzenie stron, SEO, marketing oraz siłownia i street workout. W wolnych chwilach entuzjasta seriali o gangsterach i ekstremalnych wycieczek rowerowych. Człowiek, który swoją wiedzę i szybkość jej przyjmowana przekłada na treści na portalu. Pełen zaangażowania i realizmu z bezpieczną dawką marzyciela.

Więcej z kategorii:

Masz pytania?


Masz jakieś pytania odnoszące się do przygotowanego poradnika? Masz problem? Potrzebujesz naszej pomocy lub wskazówki? Skorzystaj z dostępnych z opcji kontaktu z naszą redakcją: napisz do nas w komentarzu, korzystając z formularza poniżej, gdzie możesz uzyskać pomoc od innych użytkowników lub jednego z naszych redaktorów, lub wyślij do nas wiadomość!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Komentarzy (1)

  1. Z pewnością warto również przed podróżą w nocy w miarę możliwości w ciągu dnia zadbać o swoją kondycję i nie wykonywać prac fizycznych. Zmęczenie fizycznie może wówczas mocno doskwierać i negatywnie wpływać na refleks i świeżość umysłu.