Tabletka „dzień po” – sprawdź działanie i skuteczność antykoncepcji awaryjnej

skuteczność antykoncepcji awaryjnej

Antykoncepcja awaryjna to pojedyncza dawka tabletki. Pigułki awaryjne stosowane w nagłych wypadkach są również znane jako „pigułka dzień po” lub tabletka „dzień po”. Dwie najpopularniejsze marki tabletek antykoncepcyjnych (EllaOne i Escapelle) stosowanych w nagłych wypadkach działają podobnie. Antykoncepcja awaryjna działa niemal natychmiast, jeśli zostanie przyjęta w ciągu 5 dni (120 godzin) po odbyciu stosunku płciowego. Najelpiej w ciągu 24 godzin. Nie działa ona po przedostaniu się plemników do pochwy i dlatego jest skuteczna tylko wtedy, gdy została przyjęta przed wystąpieniem owulacji. W przypadku późniejszego zastosowania antykoncepcji awaryjnej, może ona z tego powodu nie zadziałać.

Jak działa antykoncepcja awaryjna?

Antykoncepcja awaryjna blokuje lub utrudnia uwalnianie plemników z najądrzy, nasieniowodów lub gruczołu krokowego. Dzięki temu kobieta nie zachodzi w ciążę, nawet jeśli uprawia seks bez zabezpieczenia. Plemniki są jak maleńkie kanaliki, które transportują jajeczko przez macicę, srom i pochwę. Jeśli plemniki zostaną zablokowane, komórka jajowa nie zostanie uwolniona do macicy. Antykoncepcja awaryjna działa również poprzez zmianę składu śluzu szyjkowego, który staje się cieńszy i mniej prawdopodobne jest, że plemniki będą w stanie dotrzeć do komórki jajowej.

Antykoncepcja awaryjna ma dwie bardzo ważne właściwości:

  • Jest skuteczna. Badania wykazują, że może ona zmniejszyć prawdopodobieństwo zajścia w ciążę nawet o 98%.
  • Jest bezpieczna. Nie wywołuje poważnych skutków ubocznych.

EllaOne

EllaOne jest pigułką antykoncepcyjną stosowaną w nagłych wypadkach, zawierającą wyłącznie progesteron. Jest ona zalecana dla kobiet, które nie są wrażliwe na progesteron. Progesteron jest hormonem wytwarzanym przez macicę.

Jak skuteczna jest antykoncepcja awaryjna?

Jeżeli stosujesz antykoncepcję awaryjną, zmniejszasz swoje szanse na zajście w ciążę o 98%. Oznacza to, że masz jedynie 2% szans na zajście w ciąże, jeśli uprawiasz seks bez zabezpieczenia. Ale pamiętaj ważny jest czas. Jest ona mniej skuteczna, jeśli stosujesz ją po wystąpieniu owulacji. Jest to moment, w którym jajeczko zostaje uwolnione z jajnika. 

Escapelle

Escapelle to tabletka antykoncepcyjna do stosowania w nagłych wypadkach zawierająca wyłącznie progestyny. Jest on zalecany dla kobiet, które nie są wrażliwe na progesteron. Progesteron jest hormonem wytwarzanym przez błonę śluzową macicy,. Stosowanie tabletek zawierających wyłącznie progesteron, takich jak EllaOne, nie ma wpływu na przyszłą płodność kobiety.

Escapelle to pigułka zawierająca tylko progesteron, która jest skuteczna w 99%, jeśli jest stosowana prawidłowo. Jest on dostępny w dawkach: jedna tabletka i dwie tabletki.

Efekty uboczne pigułki „dzień po”

  • Ból głowy
  • Nudności
  • Ból brzucha
  • Łagodna reakcja alergiczna

Kolejne kroki: co robić, jeśli antykoncepcja awaryjna nie działa?

W przypadku przyjmowania tabletek w schemacie jednopigułkowym, należy przyjąć tabletkę tak szybko, jak to możliwe. W przypadku stosowania dwóch tabletek należy przyjmować tabletki co 12 godzin.

Oceń ten post!

Bartosz

Twórca i administrator portalu Ktosiek.pl. Zapalony webmaster z licznymi stronami na swoim koncie. Jego życie dzielą dwie pasje, tworzenie stron, SEO, marketing oraz siłownia i street workout. W wolnych chwilach entuzjasta seriali o gangsterach i ekstremalnych wycieczek rowerowych. Człowiek, który swoją wiedzę i szybkość jej przyjmowana przekłada na treści na portalu. Pełen zaangażowania i realizmu z bezpieczną dawką marzyciela.

Więcej z kategorii:

Masz pytania?


Masz jakieś pytania odnoszące się do przygotowanego poradnika? Masz problem? Potrzebujesz naszej pomocy lub wskazówki? Skorzystaj z dostępnych z opcji kontaktu z naszą redakcją: napisz do nas w komentarzu, korzystając z formularza poniżej, gdzie możesz uzyskać pomoc od innych użytkowników lub jednego z naszych redaktorów, lub wyślij do nas wiadomość!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.