Zapalenie układu moczowego – przyczyny, objawy oraz domowe sposoby.

Zapalenie układu moczowego

Zakażenie układu moczowego to dość nieprzyjemna dolegliwość, która może dopaść każdego. Jednak zdecydowanie częściej muszą się z nią borykać kobiety niż mężczyźni. Dlaczego to właśnie kobiety muszą się częściej mierzyć z zakażeniem układu moczowego? Czym jest tak naprawdę zapalenie układu moczowego? Jak rozpoznać, że mamy do czynienia z zakażeniem układu moczowego? I jak sobie poradzić z tym problemem? Na wszystkie te pytania postaramy się odpowiedzieć poniżej. Jeśli chcesz wiedzieć jak się zmierzyć z zapaleniem układu moczowego, zapraszamy do lektury.

Zapalenie układu moczowego – czym jest spowodowane?

Normalnie, kiedy człowiek jest całkowicie zdrowy jego drogi moczowe znajdujące się powyżej zwieracza pęcherza moczowego są jałowe. Jednak zdarza się tak, i to dość często, że trafiają tam jakieś bakterie, albo inne drobnoustroje, które niestety prowadzą do wywołania stanu zapalnego. Przeważająca większość zakażeń układu moczowego wywoływana jest przez pałeczki okrężnicy (Escherichia Coli), które gromadzą się w jelicie grubym. Stany zapalne dróg moczowych wywoływane są również przez takie bakterie jak: Chlamydia, Staphylococcus saprophiticus, Enterococcus, dwoinki rzeżączki, gronkowiec oraz wiele innych wirusów oraz grzybów.

Objawy zapalenia układu moczowego!

Wiemy już, że zapalenie pęcherza moczowego jest sprawą bardzo nieprzyjemną i wiemy też czym ono może być wywołane. Warto zatem wiedzieć jakie są objawy zapalenia układu moczowego, aby móc rozpoznać dolegliwość i jak najszybciej zacząć z nią walczyć. Do najczęstszych objawów zapalenia układu moczowego zalicz się:

  • odczuwanie bólu w podbrzuszu;
  • bardzo częste oddawanie moczu, częściej niż normalnie i towarzyszące temu uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza;
  • wstawanie w nocy, w celu oddania moczu;
  • uczucie nieustannego parcia na pęcherz;
  • nieprzyjemny zapach oddawanego moczu;
  • odczuwanie bólu i pieczenia podczas oddawania moczu;
  • bóle krzyża;
  • pojawienie się krwi w moczu.

Bardzo często u osoby chorej może pojawić się podwyższona temperatura, bóle głowy. Chory najczęściej jest osłabiony. Jeśli wymienione powyżej objawy stanowią opis tego co Ty odczuwasz, nie masz na co czekać najlepiej szybko zgłoś się do lekarza.

Leczenie i domowe sposoby za zakażenie układu moczowego

Leczenie zapalenia pęcherza moczowego nie jest takie proste. Przede wszystkim na samym początku konieczne będzie wykonanie ogólnego badania moczu. Jeśli w wyniku widoczne będzie podwyższone stężenie nabłonków płaskich, leukocytów, albo bakterii lekarz będzie wiedział, że należy wprowadzić odpowiednie leczenie farmakologiczne. Często pojawiające się zapalenia układu moczowego kwalifikują do tego, aby wykonać tzw. posiew moczu. W leczeniu zapalenia układu moczowego bardzo często stosuje się furazydynę (inaczej furagina), którą znajdziesz w wielu preparatach dostępnych bez recepty. Przy ostrym zapaleniu pęcherza moczowego wymagane jest wprowadzenie antybiotykoterapii.

Po zdiagnozowaniu zapalenia układu moczowego, chciałoby się, aby leki zaczęły działać automatycznie i przykre dolegliwości zniknęły jak najszybciej. Warto zatem zastosować kilka domowych sposobów, które nie wyeliminują, ale pomogą przyspieszyć ustąpienie przykrych i bolesnych objawów. Pamiętaj o tym, aby:

  • chodzić do toalety, jak tylko poczujesz taką potrzebę;
  • pić bardzo dużo wody, im częściej będziesz oddawać mocz tym szybciej pozbędziesz się bakterii dróg moczowych;
  • pić sok z żurawiny, sprawi on, że bakteriom trudniej będzie przywierać do błon śluzowych układu moczowego;
  • nie wychładzać dolnych partii ciała;
  • dbać o higienę miejsc intymnych.

Dlaczego zapalenie układu moczowego częściej dotyka kobiet?

Według statystyk kobiety dużo częściej chorują na zapalenie układu moczowego. Można nawet znaleźć informacje, że 50% kobiet przynajmniej raz w życiu zachoruje na zapalenie pęcherza moczowego. Spowodowane jest to niestety anatomią. Z powodu krótkiej cewki moczowej i niewielkiej odległości między ujściem cewki moczowej a odbytem, bakterie bardzo łatwo mogą się przedostawać do układu moczowego. W grupie podwyższonego ryzyka znajdują się w szczególności młode kobiety, będące aktywne seksualnie. Niekiedy stan zapalny może się odnawiać, wówczas kobieta choruje na nawracające zakażenie układu moczowego.

U mężczyzn zapalenie pęcherza występuje dużo rzadziej, jednak można zauważyć wzrost liczby zachorowań wraz z wiekiem. Najczęstszą przyczyną zapalenia układu moczowego u mężczyzn jest rozrastający się gruczoł krokowy, który prowadzi do zastoju moczu i infekcji.Zapalenie układu moczowego może dopaść również kobiety w ciąży, kobiety w okresie połogu, a także osoby, które chorują na cukrzycę, bądź schorzenia nerek.

Mamy nadzieję, że dzięki nam temat zakażenia układu moczowego nie jest Wam już obcy. Pamiętajcie jednak, aby nie bagatelizować żadnych objawów i nie zwlekać zbyt długo z pójściem do lekarza.

Oceń ten post!

Bartosz

Twórca i administrator portalu Ktosiek.pl. Zapalony webmaster z licznymi stronami na swoim koncie. Jego życie dzielą dwie pasje, tworzenie stron, SEO, marketing oraz siłownia i street workout. W wolnych chwilach entuzjasta seriali o gangsterach i ekstremalnych wycieczek rowerowych. Człowiek, który swoją wiedzę i szybkość jej przyjmowana przekłada na treści na portalu. Pełen zaangażowania i realizmu z bezpieczną dawką marzyciela.

Więcej z kategorii:

Masz pytania?


Masz jakieś pytania odnoszące się do przygotowanego poradnika? Masz problem? Potrzebujesz naszej pomocy lub wskazówki? Skorzystaj z dostępnych z opcji kontaktu z naszą redakcją: napisz do nas w komentarzu, korzystając z formularza poniżej, gdzie możesz uzyskać pomoc od innych użytkowników lub jednego z naszych redaktorów, lub wyślij do nas wiadomość!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.