Co to jest Telewizja Hybrydowa? Jak działa HbbTV?

co to jest telewizja hybrydowa

Co to jest telewizja hybrydowa?

HbbTV (Hybrid Broadcast Broadband TV) to nowy standard telewizji łączący w sobie typową emisję sygnałów telewizyjnych wraz z multimedialnymi treściami dostarczanymi do telewizora przez szerokopasmowy internet.

Usługa ta polega na tym, że program telewizyjny jest nadawany drogą satelitarną, naziemną czy kablową, a usługi dodatkowe dostępne są z Internetu za pośrednictwem aplikacji telewizyjnych w standardzie HbbTV. Jednak o tym, co będzie udostępniane w tej usłudze, decyduje nadawca stacji telewizyjnej, który może oferować wyłącznie własne serwisy lub podpisać umowy z firmami zewnętrznymi (np. sklepami internetowymi).

Zalety HbbTV

Jedną z zalet telewizji hybrydowej jest integracja multimedialnych treści z przekazem telewizyjnym co umożliwia dostarczanie alternatywnych treści w trakcie transmisji telewizji na żywo. W celu skorzystania z usługi należy podłączyć telewizor typu Smart TV, Connected TV lub set-top-box z odpowiednim oprogramowaniem wspierający odbiór HbbTV, zarówno do anteny z sygnałem telewizyjnym, jak i do sieci internetowej. Informacja o dostępności serwisu telewizji hybrydowej, w zależności od sposobu korzystania z usługi telewizyjnej, wysyłana jest do telewizora drogą naziemną, satelitarną lub kablową – analogicznie jak ma to miejsce w przypadku teletextu. Różnica polega na tym, że dodatkowe multimedialne treści dosyłane są do odbiornika za pośrednictwem Internetu. Informacja o dostępności serwisu HbbTV wysyłana jest do telewizora drogą satelitarną, kablową, naziemną – analogicznie jak ma to miejsce w przypadku teletextu. Główna różnica polega na tym, że dodatkowe multimedialne treści dosyłane są do odbiornika HbbTV za pośrednictwem Internetu.

Korzystanie z telewizji hybrydowej jest bezpłatne, jednak wymaga posiadania podłączonego do Internetu telewizora zgodnego ze standardem HbbTV. W tej kwestii bardzo trudno znaleźć oficjalne informacje u producentów, które modele telewizorów umożliwiają korzystanie z tej funkcji.

Rozwój telewizji hybrydowej w Polsce

W Polsce rozwój telewizji hybrydowej w standardzie HbbTV zainicjował Paweł Tutka, rozpoczynając 12 marca 2012 pierwsze publicznie dostępne testy HbbTV we współpracy z telewizją TVN, zaś 8 czerwca została oficjalnie uruchomiona przez Telewizję Polską pod presją Euro 2012.

A jak to wygląda w praktyce?

Czy na danym kanale nadawana jest telewizja hybrydowa, widzimy to w postaci czerwonej kropki z prawej lub lewej strony, w zależności od kanału. Przy naciśnięciu odpowiedniego klawisza na pilocie otwiera się coś w rodzaju strony internetowej, która wtapia się w tło. Kanał, który oglądamy udostępnia zakładki stron internetowych. Razem z sygnałem telewizyjnym wysyłany jest link do strony internetowej, która nakłada się na obraz.

Kilka ciekawostek o telewizji hybrydowej.

Telewizja zapamiętuje informacje związane z wpisami, np. lokalizację przy sprawdzaniu pogody. Połączenie sygnału telewizyjnego i treści internetowych umożliwia nadawcom wzbogacenie oferty o dodatkowe treści (np. zdjęcia, opisy, wideo), które w danej formule programu się nie zmieściły, ale pozwala im także dodatkowo promować wirtualne kanały telewizyjne i radiowe.

Przykłady: uzupełnienie transmisji sportowej to dostęp do wszelkiej maści statystyk i powtórek.Fani kina mogą obejrzeć np. zwiastuny wyświetlanych wieczorem filmów i sobie o nich poczytać. Miłośnicy muzyki mogą bez przerywania oglądania (i słuchania) teledysku przeglądać ciekawostki o jego twórcach albo śledzić tekst piosenki. Również, co umożliwia kanał EskaTV, możemy przeglądać listy przebojów i odsłuchiwać, oraz czytać plotki i różne informacje na temat celebrytów. Programy informacyjne udostępniają zdjęcia, wypowiedzi czy infografiki, które nie zmieściły się w klasycznym półgodzinnym serwisie.

Oceń ten post!

Bartosz

Twórca i administrator portalu Ktosiek.pl. Zapalony webmaster z licznymi stronami na swoim koncie. Jego życie dzielą dwie pasje, tworzenie stron, SEO, marketing oraz siłownia i street workout. W wolnych chwilach entuzjasta seriali o gangsterach i ekstremalnych wycieczek rowerowych. Człowiek, który swoją wiedzę i szybkość jej przyjmowana przekłada na treści na portalu. Pełen zaangażowania i realizmu z bezpieczną dawką marzyciela.

Więcej z kategorii:

Masz pytania?


Masz jakieś pytania odnoszące się do przygotowanego poradnika? Masz problem? Potrzebujesz naszej pomocy lub wskazówki? Skorzystaj z dostępnych z opcji kontaktu z naszą redakcją: napisz do nas w komentarzu, korzystając z formularza poniżej, gdzie możesz uzyskać pomoc od innych użytkowników lub jednego z naszych redaktorów, lub wyślij do nas wiadomość!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.