Jak się pozbyć gołębi z balkonu? Jak odstraszyć gołębie?

gołębie na balkonie

Gołębie na rynku, czy deptaku starego miasta najczęściej nikomu nie przeszkadzają. Niekiedy stanowią one dodatkową atrakcję. Dokarmianie gołębi sprawia, że bardzo szybko przyzwyczajają się one do jakiegoś miejsca i trudno jest je z niego usunąć. Niestety mieszkańcy bloków, czy kamienic nie są już tak bardzo zadowoleni kiedy nieproszeni goście zaczynają się panoszyć na ich balkonach, albo parapetach okiennych. Jeśli zaraz po otwarciu oczu słyszysz gruchanie i trzepot skrzydeł to znak, że gołębie upodobały sobie Twój parapet. Gołębie lubią wracać w te same miejsca, a razem z nimi powraca hałas, brud i wieczny bałagan na balkonie. Nie poddawaj się, bo jeśli umożliwisz ptakom założenie gniazda na Twoim balkonie, albo parapecie to musisz wiedzieć, że będą one wracały do Ciebie co roku. Lepiej pozbądź się gołębi jak najszybciej. Nie wiesz jak to zrobić, przedstawiamy kilka sposobów na gołębie! Jakiś czas temu na portalu opisywaliśmy sposoby na pozbycie się mrówek z domu, zachęcam do przeczytania.

Gołębie na balkonie – co zrobić?

Pomimo tego, iż gołąb od wielu setek lat uważany jest za symbol pokoju, ten żerujący na naszym balkonie nie ma z tym nic wspólnego. Gołębie są nie tylko głośne i bardzo uciążliwe, ale przenoszą również wiele chorób, które mogą być groźne dla człowieka. Wirusy przeważnie znajdują się w odchodach, których ptaki pozostawiają po sobie dość dużo. Ponadto jak ptaki zadomowią się w naszym najbliższym otoczeniu i założą gniazdo to będziemy zmagać się również z insektami i ich larwami, którymi karmione są młode. Nie ma jednego sposobu, którym uda się raz na zawsze odstraszyć gołębie. Przedstawimy zatem kilka sposobów, które można zastosować w walce z gołębiami. Mamy nadzieję, że któryś z nich zadziała również w Twoim przypadku.

Pozbycie się gołębi a prawo!

Pomimo tego, iż gołębie nie kojarzą się Tobie przyjemnie musisz wiedzieć, że w myśl rozporządzenia ministra środowiska zabrania się niszczenia i przenoszenia gniazd i oczywiście zabijania młodych. Ale o tym chyba nie trzeba mówić. Warto wiedzieć jak się pozbyć gołębi nie robiąc im krzywdy, przecież to żywe istoty. Pamiętajcie o tym! Podpowiadamy jak się zabezpieczyć, a raczej jak zabezpieczyć swój balkon i parapety okienne przed gołębiami.

Skuteczne sposoby na gołębie..

Sposobów na pozbycie się gołębi z balkonu jest kilka. Warto zapoznać się z tymi, które dla Was wybraliśmy. Na każdego gołębia-natręta może zadziałać zupełnie coś innego. Dlatego też nie poddawajcie się po pierwszej przegranej walce. Wojnę wygracie WY, a gołębie odejdą w zapomnienie.

gołębie na parapecie
Skuteczne sposoby na odstraszenie gołębi z balkonu oraz ogrodu

Nie dokarmiaj gołębi!

Jeśli nie chcesz, aby stały się one częstym gościem to po prostu nie dokarmiaj gołębi. Ptaki szybko się rozleniwią i zamiast szukać samodzielnie pokarmu, będą się stołowały u Ciebie. Gołębie bardzo szybko zapamiętają miejsce, w którym mają łatwy dostęp do pokarmu i będą je często odwiedzały w nadziei na coś pysznego.

Zamontuj siatkę na balkonie

Siatka na balkonie może i nie wygląda zbyt pięknie, jednak jest doskonałym sposobem na utrzymanie czystego balkonu. Wystarczy udać się do jakiegokolwiek budowlanego marketu, albo zamówić ją przez Internet i zamontować na balkonie. Należy pamiętać o tym, aby siatka bardzo dobrze przylegała do ścian, sufitu i podłogi, bo gołębie są bardzo sprytne i znajdą nawet najmniejszą szparę, aby się przez nią dostać na balkon.

Reklamówki, wiatraki, płyty CD – odstraszą gołębie!

W pozbyciu się gołębi pomagają również szeleszczące reklamówki zamontowane na balustradzie, albo w pobliżu okna. Poza reklamówkami doskonale sprawdzą się również dziecięce, kolorowe wiatraki. Wszystkie hałasujące i poruszające się elementy odstraszą skutecznie gołębie. Płyty CD rozwieszone na balkonie niekiedy odstraszają gołębie odbijającym się światłem, ale i do tego z czasem się mogą przyzwyczaić. Tylko nie przesadzajcie z tymi straszakami, bo Wasz balkon będzie straszył przechodniów.

Straszak na gołębie – drapieżnik!

Gołębie nie są głupie, więc nie będą się pchały tam gdzie jest niebezpiecznie. Dlatego też zamontowanie na balustradzie balkonu sztucznego jastrzębia, albo sowy może pomóc. Efekt będzie jeszcze lepszy, jak sztuczny ptak będzie wydobywał odgłosy drapieżnika. W podobny sposób ptaki są odstraszane na lotniskach.

Prusaki – Jak pozbyć się prusaków?

Ultradźwięki i kolce sposobem na uciążliwe gołębie

Ultradźwięki nie są słyszalne dla ludzkiego ucha, jednak ptaki je doskonale wychwytują i są one dla nich bardzo nieprzyjemne. Ultradźwięki pomogą w pozbyciu się nie tylko gołębi, ale również innych gryzoni. Warto jednak zastanowić się nad tą metodą, bo może ona być również nieprzyjemna dla zwierząt domowych. A ich przecież nie chcemy odstraszać. Może zatem lepiej wybrać inną metodę.

Kolce montowane na parapetach i balustradach balkonów sprawiają, że gołąb nie będzie mógł na nim usiąść więc poszuka sobie innego miejsca. Polecamy jednak zainwestowanie w plastikowe kolce. Metalowa wersja może zrobić krzywdę ptakom, a nie o to nam chodzi.

Odświeżacz powietrza i preparaty na gołębie

Wydawać by się mogło, że banalny sposób. Jednak czasami najprostsze sposoby okazują się najlepsze. Wystarczy kupić najtańszy odświeżacz powietrza, który uruchamia się co jakiś czas, im gorszy zapach tym lepiej. Skutecznie będzie on płoszył gołębie. Można również zainwestować w specjalny preparat, który ma odstraszać gołębie. Niektóre mieszanki zapachów są wręcz odpychające dla ptaków.

Zadbaj o porządek na balkonie

Balkony na których panuje bałagan i nieład stanowią doskonałe schronienie dla gołębi. W bałaganie nie trudno znaleźć spokojne miejsce na założenia gniazda. Niekiedy możemy nawet nie zauważyć, że ptaki zaczęły sobie wić gniazdo. Jak tylko zauważysz, że gołębie znoszą na balkon gałązki zaraz się ich pozbądź, aby nie miały one czasu na złożenie jajek. Gołębie są pod ochroną, więc po wykluciu młodych nie można ich ruszyć!

Jak sami widzicie sposobów na walkę z gołębiami jest kilka. Mamy nadzieję, że uda Wam się pozbyć intruzów zakłócających Wasz spokój. Dajcie znać co u Was się sprawdziło?

5/5 - (głosów: 1)

Bartosz

Twórca i administrator portalu Ktosiek.pl. Zapalony webmaster z licznymi stronami na swoim koncie. Jego życie dzielą dwie pasje, tworzenie stron, SEO, marketing oraz siłownia i street workout. W wolnych chwilach entuzjasta seriali o gangsterach i ekstremalnych wycieczek rowerowych. Człowiek, który swoją wiedzę i szybkość jej przyjmowana przekłada na treści na portalu. Pełen zaangażowania i realizmu z bezpieczną dawką marzyciela.

Więcej z kategorii:

Masz pytania?


Masz jakieś pytania odnoszące się do przygotowanego poradnika? Masz problem? Potrzebujesz naszej pomocy lub wskazówki? Skorzystaj z dostępnych z opcji kontaktu z naszą redakcją: napisz do nas w komentarzu, korzystając z formularza poniżej, gdzie możesz uzyskać pomoc od innych użytkowników lub jednego z naszych redaktorów, lub wyślij do nas wiadomość!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.