Paszport. Jak i gdzie wyrobić?

0
jak i gdzie wyrobić paszport

Coraz częściej wybieramy się w różne podróże, na wakacje, do pracy lub do rodziny. Aby wybrać się gdzieś dalej, poza granice naszego kraju musimy posiadać dokument potwierdzający naszą tożsamość. Jest to dowód osobisty lub paszport. Gdzie możemy pojechać bez paszportu już wiemy. Poza tymi państwami musimy posiadać ważny paszport. Czasem Ważność paszportu musi obejmować kilka miesięcy od daty powrotu z danego państwa.

Gdzie możemy wyrobić paszport?

Wniosek na paszport możemy złożyć w dowolnym punkcie paszportowym. Jeżeli nie znamy miejsca takiego punktu, znajdziemy na stronie internetowej urzędu wojewódzkiego. Możemy też udać się bezpośrednio do urzędu wojewódzkiego, do biura paszportowego.

Jakie dokumenty są potrzebne?

Ze sobą zabieramy dowód osobisty oraz jedno kolorowe zdjęcie, które jest dostosowane dla tego typu dokumentów, o wymiarach 35 mm x 45 mm. W punkcie paszportowym otrzymujemy wniosek, który musimy wypełnić, dane kontaktowe potrzebne do odbioru dokumentu oraz dowód wpłaty.

Ile kosztuje paszport?

Za dokument płacimy w urzędzie w kasie, lub przelewem. W każdym punkcie paszportowym wywieszone są informacje na temat sposobu płatności. A ile kosztuje wyrobienie paszportu? Jeżeli nie obowiązują nas żadne zniżki jest to 140 zł. 50% mniej czyli 70 zł mają osoby, które:

  • są studentami lub uczniami z ważną legitymacją,
  • są emerytami lub rencistami,
  • sa osobą niepełnosprawną,
  • utrzymuje małżonek, który jest emerytem, rencistą albo osobą niepełnosprawną,
  • przebywają w domu pomocy społecznej albo w zakładzie opiekuńczym,
  • dostają zasiłek stały z pomocy społecznej,
  • są kombatantami albo ofiarami represji wojennych i okresu powojennego,
  • są rodzicem albo małżonkiem rodzica w rodzinie wielodzietnej i mają ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny.

Jak długo trwa wyrabianie paszportu?

Standardowo paszport otrzymamy w ciągu 30 dni. Przy złożeniu wniosku urzędnik informuje nas kiedy jest ostateczny termin otrzymania dokumentu. Jednakże udaje się go otrzymać wcześniej.

A co wtedy, kiedy nie mamy paszportu, a wyjazd odbędzie się szybciej niż za miesiąc?

Jak przyspieszyć wyrobienie paszportu?

Możemy złożyć wniosek o przyspieszenie wyrobu dokumentu. Taki wniosek otrzymamy na miejscu w punkcie paszportowym. Jednak nie jest to takie łatwe na jakie wygląda.

Decyzje podejmuje Kierownik Biura Paszportowego. Do złożonego wniosku potrzebujemy załączników, które potwierdzają wiarygodność naszego wyjazdu. Niestety, wyjazd wakacyjny nie jest powodem przyśpieszającym wyrobienie paszportu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here