Domowe sposoby na robaki u psa. Jak często odrobaczać psa?

Sposoby na robaki u psa

W przypadku psów należy pamiętać o regularnym ich odrobaczaniu. Pierwsze odrobaczenie powinno być przeprowadzone przez lekarza weterynarii jak szczeniak skończy 3 tygodnie, po dwóch tygodniach odrobaczenie należy powtórzyć. Odrobaczenie powinno być przeprowadzane z rana, najlepiej na czczo, przez około 3 godziny pies nie powinien dostawać jedzenie, wtedy efekty będą najlepsze.

Pamiętaj, że odbierając szczeniaka z hodowli wszystkie odrobaczenia psa powinny być udokumentowane w jego książeczce zdrowia. Wiemy, że podczas tej wizyty panuje taka ekscytacja, że trudno pamiętać o tak przyziemnych sprawach, ale jest to bardzo ważne i będzie miało wpływ na zdrowie Twojego nowego przyjaciela.

O tym jak rozpoznać, że Twój pupil boryka się z problemem robaków pisaliśmy już wcześniej, tutaj. Warto zapoznać się z tym artykułem, gdyż wtedy będziesz mógł/a bardzo szybko rozpoznać problem i zacząć działać.

Przez weterynarzy zalecane jest regularne odrobaczanie zwierząt za pomocą dostępnych w leczniczy specyfików. Specyfiki te mogą być podawane w formie tabletek (w przypadku tęgoryjca, glisty, włosogłówki, tasiemca, lamblii, nicieni), zawiesin (w przypadku tęgoryjca, włosogłówki, glisty), past podawanych doustnie (w przypadku tęgoryjca, glisty, włosogłówki, tasiemca), a także w formie preparatów spot-on (zakrapla się nimi skórę psa, gdy pojawią się glisty, tęgoryjce, włosogłówki, nicienie płucne, albo sercowe).

U zwierząt bardzo często pojawiają się pasożyty wewnętrzne, a przypadłość ta jest przeważnie bardzo łatwa w leczeniu. Niekiedy konieczne jest udanie się do lekarza weterynarii, który ustali odpowiednie leczenie. Robaki usuwa się pewnymi etapami, aby nie doszło do zatrucia organizmu psa toksynami, które wydzielają rozkładające się pasożyty. Pasożyty usuwane są wraz z kałem, albo są zwymiotowane przez psa.

Jednak istnieją domowe sposoby, które pozwolą zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia.

Robaki u psa – jak rozpoznać? Objawy i rodzaje robaków.

Domowe sposoby na robaki u psa – profilaktyka!

Za najlepszy domowy sposób uznaje się po prostu profilaktykę. Należy zadbać o odpowiednią dietę zwierzęcia. Przy wyborze karmy nie można kierować się ceną, a należy zwracać szczególną uwagę na jej zbilansowany skład. Karmy z niższej półki mogą zawierać sól i inne składniki nieznanego pochodzenia, które mogą zaszkodzić psu. O tym jak wybrać odpowiednią karmę dla psa możecie przeczytać tutaj – jak wybrać mądrze suchą karmę.

Podczas codziennych spacerów trzeba zwracać szczególną uwagę na to co zwierzak na nich zjada. Jeśli posiadasz ciekawskiego pupila, który musi wszystkiego spróbować, warto pomyśleć o kagańcu, który uniemożliwi zjadanie resztek. Kaganiec nie ma być karą, a zadbaniem o jego bezpieczeństwo i zdrowie.

Pies może zarazić się pasożytami również od innych zwierząt, dlatego też nie pozwól, aby bawił się on ze zwierzętami, w stosunku co do których nie masz pewności że są zdrowe i regularnie odrobaczane. Warto również zadbać o higienę otoczenia psa. Należy sterylizować miski, z których je pies, a także pamiętać o praniu legowiska i ulubionych zabawek.

Naturalne sposoby na robaki u psa

Owszem pomimo szerokiej gamy specyfików dostępnych na rynku warto wiedzieć, że istnieją także naturalne metody na walkę z robakami, które w mniejszym stopniu obciążą organizm psa.

Jednym z naturalnych sposobów odrobaczania jest środek składający się z czosnku i mleka. 20 g czosnku zalewamy 200 ml ciepłego mleka i pozostawiamy na 10-12 godzin, po czym tak przygotowany syropik podajemy szczenięciu. Wystarczą 3-4 łyżeczki, a po 12 godzinach kolejna dawka.

W przypadku nicieni za bardzo skuteczne uznaje się lewatywy do odrobaczania szczeniąt. Lewatywę trzeba przeprowadzać dwa razy dziennie przez około 4-5 dni.

U psów dorosłych podawane środki powinny być nieco mocniejsze.

Tasiemca można zwalczyć pastą z pestek dyni. Przyrządza się ją ucierając 6 g świeżych obranych pestek z dyni z cukrem na gęstą masę. Taką pastę podaje się psu, a po 2 godzinach należy podać jeszcze  łyżeczkę oleju rycynowego. Kuracja ta sprawi, że tasiemiec wyjdzie razem z kałem.

Robaki zagrożenie dla psów

Robaki są pasożytami, dążą one do czerpania korzyści kosztem swojego gospodarza. Pobierają one z organizmu zwierzęcia składniki pokarmowe, przez co zwierzę może chorować na choroby niedoborowe. Pasożyty wydzielają toksyczne produkty przemiany materii, które niekiedy prowadza do chorób alergicznych, co może objawiać się zmianami skórnymi.

Występowanie u zwierzęcia pasożytów wewnętrznych sprawia, że mechanizmy obronne układu odpornościowego skupiają się na walce z robakami, zaniedbując walkę z wirusami i bakteriami. Niestety wpływa to na zwiększenie podatności zwierząt na choroby zakaźne i zmniejsza działanie szczepionek profilaktycznych.

Robaki u psa – zagrożenie dla człowieka

Niektóre robaki ze zwierząt mogą przenieść się na człowieka, nazywane są one zoonozami. Za największe zagrożenie uznaje się toksokarozę, którą powodują larwy glist: psiej i kociej. Do zarażenia człowieka dochodzi przez spożycie „dojrzałych” jaj glist. W przewodzie pokarmowych dochodzi do wylęgania się larw, które przenikają przez ściany jelit do krwioobiegu i wędrują do różnych narządów. Przyczyniają się one do powstawania stanów zapalnych o różnym nasileniu.

Mniejszym zagrożeniem dla ludzi są larwy tęgoryjców, które po wniknięciu w skórę człowieka powodują jej stan zapalny.

Człowiek ponadto może stać się żywicielem niebezpiecznego pasożyta, którym jest tasiemiec bąblowcowy. Do zarażenia człowieka dochodzi poprzez spożycie przez niego wydalonych przez psa jaj robaka. Larwy przekształcają się w pęcherze, które rozlokowują się w różnych miejscach, a najczęściej w wątrobie. Bąblowica to niezwykle groźna choroba, można jej uniknąć jeśli systematycznie będzie się odrobaczało psa, czy kota.

Jak często odrobaczać psa?

Szczenię powinno być kilka razy odrobaczane co dwa tygodnie, a później co miesiąc. Natomiast dorosłe psy należy odrobaczać co trzy miesiące.

Należy pamiętać o tym, że jeśli posiadasz więcej niż jednego zwierzaka, a u któregoś wystąpią pasożyty, to konieczne jest w tym samym czasie odrobaczenie wszystkich zwierząt. Robaki są bardzo nieprzyjemne i stanowią zagrożenie zarówno dla psa, jak i dla człowieka. Dlatego też psy powinny być regularnie odrobaczane, ale trzeba także zadbać o odpowiednią profilaktykę i higienę.

Pamiętaj o myciu rąk po każdym kontakcie z psem i przed jedzeniem. Należy sprzątać psie odchody z trawników i nie pozwalać psu na kontakt z odchodami innych zwierząt.

Jeśli nie masz możliwości udania się do leczniczy po odpowiedni specyfik na odrobaczenie psa możesz spróbować zastosować, którąś z naturalnych metod, ale nie ma pewności, że będzie ona skuteczna.

Naturalne metody powinno się raczej traktować jako uzupełnienie dla odrobaczania psów. Należy także pamiętać o odpowiedniej profilaktyce. Wszystkie te elementy mają ostatecznie sprawić, abyś Ty i Twój pupil cieszył się dobrym zdrowiem.

5/5 - (głosów: 1)

Bartosz

Twórca i administrator portalu Ktosiek.pl. Zapalony webmaster z licznymi stronami na swoim koncie. Jego życie dzielą dwie pasje, tworzenie stron, SEO, marketing oraz siłownia i street workout. W wolnych chwilach entuzjasta seriali o gangsterach i ekstremalnych wycieczek rowerowych. Człowiek, który swoją wiedzę i szybkość jej przyjmowana przekłada na treści na portalu. Pełen zaangażowania i realizmu z bezpieczną dawką marzyciela.

Więcej z kategorii:

Masz pytania?


Masz jakieś pytania odnoszące się do przygotowanego poradnika? Masz problem? Potrzebujesz naszej pomocy lub wskazówki? Skorzystaj z dostępnych z opcji kontaktu z naszą redakcją: napisz do nas w komentarzu, korzystając z formularza poniżej, gdzie możesz uzyskać pomoc od innych użytkowników lub jednego z naszych redaktorów, lub wyślij do nas wiadomość!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.