Wilgoć w samochodzie – jak pozbyć się wilgoci z auta?

wilgoć w samochodzie

Pewnie nie raz spotkałeś się z tym, że po odpaleniu samochodu i wyruszeniu w drogę szyby natychmiast zaczęły parować. Zaparowane szyby w samochodzie to chyba największa zmora wszystkich kierowców. Problem nasila się zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, kiedy występują duże wahania temperatur. Włączenie ogrzewania, czy przecieranie szyb irchą niewiele daje, a zajmuje dużo czasu. Ponadto wygibasy w samochodzie podczas jazdy są niebezpieczne, a czekanie aż szyby same odparują może trochę potrwać. Natomiast jazda z zaparowanymi szybami jest bardzo ryzykowna, ograniczona widoczność jest jednym z częstszych przyczyn wypadków.

Wilgoć w samochodzie

Wilgoć w samochodzie to nie tylko zaparowane szyby. Nadmiar wilgoci prowadzi również do poważniejszych problemów, przede wszystkim w samochodzie może pojawić się nieprzyjemny zapach stęchlizny, który jest trudny do wyeliminowania. Ponadto wilgoć w samochodzie może doprowadzić do uszkodzenia elektroniki i jest częstą przyczyną pojawiania się rdzy. Dlatego też warto zadbać o samochód zanim wilgoć w samochodzie zrobi prawdziwe spustoszenie.

Jak nakleić naklejkę rejestracyjną na szybę samochodu?

Skąd się bierze wilgoć w samochodzie?

Zastanawiasz się w jaki sposób wilgoć znalazła się w Twoim samochodzie? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Przez cały rok do wnętrza samochodu przedostają się bardzo duże ilości wilgoci. Zimą wnosi się do samochodu śnieg na butach, wsiada się w mokrych ubraniach, wrzuca na tył auta przemoczony parasol, czy mokre torby z zakupami. Wszystko to sprawia, że w aucie jest coraz więcej wilgoci. Ponadto pasażerowie jeżdżący samochodem po prostu oddychają, a w powietrzu tym znajdują się naprawdę duże ilości pary wodnej. Mało tego woda może przedostawać się do wnętrza samochodu także przez stare uszczelki, albo ich brak.

Jak walczyć z wilgocią w samochodzie?

Wilgoć w samochodzie nie jest niczym przyjemnym, dlatego też warto wiedzieć skąd ona się bierze. Niekiedy nie wystarczy pozbycie się objawów, trzeba dotrzeć do źródła problemu i go raz na zawsze wyeliminować. Czasami wystarczy wprowadzić w życie kilka prostych czynności, a problem sam zniknie. Swoją walkę z wilgocią zacznij od:

  • sprawdzenia filtra kabinowego; na filtrze mogą się gromadzić nie tylko pyłki kwiatów, ale również smog, stanowiący poważny problem w dużych miastach; brudny filtr zaburza cyrkulację powietrza, w efekcie czego nie można dobrze przewietrzyć wnętrza samochodu;
  • dokładnego odśnieżania auta w okresie zimowym; nie ograniczaj się wyłącznie do oczyszczenia szyb, ale zwróć również szczególną uwagę na podszybie, gdzie zlokalizowane są wloty powietrza do układu wentylacyjnego; jeśli na kratkach tych pozostawisz warstwę śniegu, lodu, albo liści to wentylacja będzie działała, tak jak w trybie obiegu wewnętrznego; oznacza to, że na zimnych szybach pojawi się wilgoć i dojdzie do skraplania pary wodnej; a wystarczy się przyłożyć do odśnieżenia samochodu i problem z głowy;
  • pamiętaj o konserwacji uszczelek, nic nie jest wieczne, uszczelki też mają jakiś okres swojej przydatności, jednak aby czas ten wydłużyć wystarczy je w odpowiedni sposób konserwować; od czasu do czasu posmaruj wszystkie uszczelki olejem silikonowym, albo zwykłą wazeliną;
  • sprawdź drożność odpływów, jeśli nie wiesz o jakich odpływach mowa, to pewnie masz je zatkane; odpływy znajdują się na dole drzwi, w progach, a także we wnęce bagażnika i okolicy szyberdachu jeśli takowy posiadasz, zadaniem tych odpływów jest odprowadzanie wody z wnętrza samochodu; jeśli dojdzie do ich zatkania to woda będzie zbierała się w aucie i długo nie pozbędziesz się problemu wilgoci z samochodu;
  • dywaniki samochodowe, w okresie zimowym dużo praktyczniejsze będzie wymienienie zwykłych dywaników na gumowe, z których szybko można pozbyć się nadmiaru wody i przede wszystkim nie wchłaniają one wilgoci.

Jak pozbyć się wilgoci z samochodu?

Jeśli pomimo zastosowanych powyżej wskazówek, wilgoć jakimś sposobem wdarła się do Waszego auta to są sposoby, aby się jej pozbyć. Zacznij od dokładnego przewietrzenia auta. Sprawdź czy miejsca pod dywanikami są suche, jeśli nie to koniecznie je osusz inaczej wilgoć nie zniknie. Pod dywaniki można włożyć gazety, które doskonale wchłaniają wilgoć, wymieniaj je do momentu, aż wyjmiesz suche gazety. Innym sposobem jest rozsypanie w tych miejscach żwirku dla kota, albo ryżu, które doskonale pochłaniają wilgoć i nieprzyjemne zapachy. Pozostaw żwirek na kilka godzin a następnie dokładnie odkurz te miejsca.

Możesz ponadto włożyć do auta specjalne osuszacze, łatwo dostępne w sklepach. W woreczkach znajduje się specjalny granulat, który pochłania wilgoć. Nieprzyjemnego zapachu z samochodu można się pozbyć używając domowych sposobów. Wystarczy w woreczki bawełniane wsypać trochę mielonej kawy, która jest doskonałym neutralizatorem przykrych zapachów. Wilgoci z szyb można się pozbyć używając specjalnych preparatów typu „anty-para”. Wybór środków w sklepach jest ogromny a ich koszt naprawdę niewielki, a co najważniejsze środki te są bardzo skuteczne. Za kilka złotych pozbędziesz się zaparowanych szyb w samochodzie. Bardzo nieprzyjemnego zapachu z samochodu można pozbyć się również stosując zabieg ozonowania kabiny. W trakcie tego zabiegu zabijane są drobnoustroje, które to odpowiadają za wydzielanie się nieprzyjemnych zapachów.

Jak widzisz wilgoć w samochodzie to nie koniec świata, są sposoby aby się jej pozbyć. Jednak radzimy Tobie, aby nie dopuścić do jej wystąpienia. Dużo przyjemniej podróżuje się w suchym, czystym i pachnącym samochodzie.

1.1/5 - (głosów: 27)

Bartosz

Twórca i administrator portalu Ktosiek.pl. Zapalony webmaster z licznymi stronami na swoim koncie. Jego życie dzielą dwie pasje, tworzenie stron, SEO, marketing oraz siłownia i street workout. W wolnych chwilach entuzjasta seriali o gangsterach i ekstremalnych wycieczek rowerowych. Człowiek, który swoją wiedzę i szybkość jej przyjmowana przekłada na treści na portalu. Pełen zaangażowania i realizmu z bezpieczną dawką marzyciela.

Więcej z kategorii:

Masz pytania?


Masz jakieś pytania odnoszące się do przygotowanego poradnika? Masz problem? Potrzebujesz naszej pomocy lub wskazówki? Skorzystaj z dostępnych z opcji kontaktu z naszą redakcją: napisz do nas w komentarzu, korzystając z formularza poniżej, gdzie możesz uzyskać pomoc od innych użytkowników lub jednego z naszych redaktorów, lub wyślij do nas wiadomość!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.