Zajady – co to takiego, jakie są przyczyny powstawania i jak je leczyć?

zajady

Może warto zacząć od tego, że zajady same w sobie nie są chorobą, a stanowią wyłącznie objaw pewnych dolegliwości. Co ważne dla kobiet zajady wyglądają bardzo nieestetycznie, dlatego też zależy nam na tym, aby się ich jak najszybciej pozbyć. Jeśli odczuwasz pieczenie kącików ust i są one zaczerwienione to niestety będziesz musiała zmierzyć się z problemem zajadów. Pozbycie się tego problemu należy rozpocząć od zlikwidowania objawów, na czym nam najbardziej zależy. W kolejnym kroku należy zastanowić się jakie są przyczyny powstawania zajadów i postarać się je zlikwidować, aby problem zajadów nie powracał.

Przyczyny powstawania zajadów!

Zanim zostanie rozpoczęte leczenie zajadów warto się zastanowić skąd się w ogóle wzięły u nas zajady. Zajady mogą powstawać w wyniku urazu, czyli szerokiego otwierania ust. Zajady mogą się pojawić po wizycie u dentysty, gdy pacjent przez dłuższy czas musiał siedzieć z mocno otwartymi ustami. Niekiedy zajady powstają w wyniku alergii np. na nikiel. Wystarczy zjeść coś w restauracji za pomocą sztućców zawierających nikiel i zajady gotowe. Jednak najczęściej powodem powstawania zajadów są infekcje grzybicze, albo bakteryjne. Spadek odporności, niedobór witamin z grupy B i żelaza sprawia, że zajady mogę się pojawiać bardzo często. Warto pamiętać również o nawilżaniu ust w okresie zimowym, albo w czasie przeziębienia, gdy się oddycha głównie przez usta. Wysuszona skóra ust jest bardziej podatna na uszkodzenia. Poza wymienionymi przyczynami powstawania zajadów, mogą się one również tworzyć w wyniku zakażenia wywołanego drożdżakami, otyłością, podczas ciąży, zażywania antybiotyków, czy stosowania nieprawidłowej diety.

Objawy zajadów!

Raczej trudno pomylić zajady z czymś innym, gdyż mają one dość specyficzne objawy. W okolicy jamy ustnej można zauważyć niewielką nadżerkę albo drobne pęknięcie, najczęściej pęknięcie pojawia się w kąciku ust. Dookoła zmiany tworzy się stan zapalny. Możliwe jest odczuwanie pieczenia, albo mrowienia w kąciku ust. Jeśli wszystkie objawy się zgadzają, niestety masz zajady. Bez paniki, to przecież nie koniec świata. Istnieje wiele sposób walki z tym nieestetycznym problemem.

Leczenie zajadów

Zła wiadomość jest taka, że nie da się zajadów wyleczyć w jeden dzień. Niestety będziesz musiała się troszkę z nimi pomęczyć, ale im szybciej zdiagnozujesz problem i włączysz leczenie tym krócej będziesz się z nimi użerała. W aptece dostępnych jest wiele środków, które pomogą w pozbyciu się zajadów. Jeśli masz pod ręką aptekę to możesz nabyć maść która wspomoże regenerację naskórka. Ważne, aby maść zawierała witaminę A oraz E. Maść tego typu będzie bardzo pomocna w początkowej fazie, a także pod koniec leczenia, aby wzmocnić kąciki ust i nie dopuścić do powstania kolejnych zajadów. Zmianę powstałą w kąciku ust można także posmarować maścią zawierającą cynk, hydrokortyzon, albo klotrimazol. Poza specyfikami dostępnymi w aptece istnieje również wiele domowych sposób, które doskonale sprawdzą się w walce z zajadami.

Domowe sposoby na zajady

Jeśli nie masz w pobliżu żadnej otwartej apteki, a doskwierają Tobie zajady możesz skorzystać z domowych sposobów. Domowe sposoby na zajady są w pełni bezpieczne, tańsze niż specyfiki dostępne w aptece, a co najważniejsze bardzo skuteczne. Lista produktów, które masz w domu i które pomogą zwalczyć zajady jest naprawdę długa. Dlatego też przybliżymy tylko te najczęściej stosowane:

  • Czosnek, chyba każdy wie o właściwościach prozdrowotnych czosnku. Najważniejsze jest to, że czosnek ma działanie przeciwbakteryjne i antygrzybiczne. Wystarczy zgnieść czosnek i przykładać go w miejscu chorej śluzówki. Z czosnkiem jednak trzeba być ostrożnym, gdyż może on w nadmiarze wywoływać podrażnienia, a nawet oparzenia skóry.
  • Sok z aloesu, miód, wystarczy jednym, albo drugim specyfikiem smarować kąciki ust, a zajady zagoją się dużo szybciej. Preparaty te należy nakładać nawet kilka razy dziennie.
  • Ogórek, pokrój ogórka w plasterki i przykładaj je do zajadów. Świeży ogórek doskonale nawilża podrażnioną skórę. Jednak nie posiada on właściwości odkażających, czyli nie rozwiąże problemu zajadów.
  • Drożdże, zawierają one duże ilości witaminy B2. Wystarczy połączyć je z odrobiną wody i powstałą papką smarować chore miejsce.
  • Olejek z drzewa herbacianego, albo olejek lawendowy, oba olejki posiadają właściwości przeciwbólowe i odkażające. Dlatego też warto nakładać je na chore miejsce, gdyż zahamuje to rozwój bakterii i grzybów, a ponadto skóra nie będzie tak napięta.
  • Witamina B2, warto wzbogacić dietę o witaminy z grupy B. Witamina B2 w tabletce może być przydatna na same zajady. Wystarczy rozkruszyć tabletkę witaminy B2 i dodać do tego tłusty krem lub wazelinę, powstałą papką można smarować chore miejsce. Wskazówka! najlepiej posmarować zajad jeśli nie trzeba wychodzić z domu, gdyż specyfik będzie miał mocno żółty kolor i może troszkę barwić skórę.
  • Pasta do zębów, znajdzie się w każdym domu, wystarczy posmarować nią stan zapalny, z całą pewnością zajady zagoją się dużo szybciej.

Domowe sposoby na anginę – jak leczyć bez antybiotyku?

Jak widzicie istnieje wiele domowych sposobów na pozbycie się zajadów. Należy jednak pamiętać o tym, że na każdego działa coś innego. Więc jeśli jeden sposób nie zadziałał, spróbuj innych. Jeśli jednak mimo stosowania domowych sposobów, zajady w dalszym ciągu nie znikają warto udać się do lekarza.

Oceń ten post!

Bartosz

Twórca i administrator portalu Ktosiek.pl. Zapalony webmaster z licznymi stronami na swoim koncie. Jego życie dzielą dwie pasje, tworzenie stron, SEO, marketing oraz siłownia i street workout. W wolnych chwilach entuzjasta seriali o gangsterach i ekstremalnych wycieczek rowerowych. Człowiek, który swoją wiedzę i szybkość jej przyjmowana przekłada na treści na portalu. Pełen zaangażowania i realizmu z bezpieczną dawką marzyciela.

Więcej z kategorii:

Masz pytania?


Masz jakieś pytania odnoszące się do przygotowanego poradnika? Masz problem? Potrzebujesz naszej pomocy lub wskazówki? Skorzystaj z dostępnych z opcji kontaktu z naszą redakcją: napisz do nas w komentarzu, korzystając z formularza poniżej, gdzie możesz uzyskać pomoc od innych użytkowników lub jednego z naszych redaktorów, lub wyślij do nas wiadomość!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.